fot. PAP

Kaczyński: dążmy do tego, by Polska była bezpieczna

Wzmacniajmy polskie państwo, polskie siły, dążmy do tego, by Polska była rzeczywiście bezpieczna, a nasza niepodległość zawarowana – apelował prezes PiS Jarosław Kaczyński, składając we wtorek z okazji Święta Niepodległości wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

Jak podkreślał prezes PiS, „niepodległość była zawsze zadaniem, które sprowadzało się do stworzenia silnego duchowo i materialnie polskiego państwa”.

Państwa, które będzie w stanie odeprzeć wszelkie niebezpieczeństwa, które będzie w stanie zyskać sojuszników, bo tylko silni mają naprawdę sojuszników – państwa, którego trwanie w tej trudnej części Europy będzie zapewnione – mówił Kaczyński.

Jego zdaniem, to przesłanie Święta Niepodległości pozostaje aktualne.

Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, można powiedzieć – najwyższy czas, by podjąć wszelkiego rodzaju działanie zmierzające do tego, by nasze państwo rzeczywiście było – i duchowo, i materialnie, i militarnie – silne. Wtedy, w tych nowych okolicznościach, jakie ukształtowały się w Europie, w świecie, będziemy bezpieczni – przekonywał lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodał, „przesłanie dzisiejszego dnia, które jest obowiązkiem wszystkich odpowiedzialnych sił politycznych, powinno być +wzmacniajmy polskie państwo+”.

Wzmacniajmy polskie siły, dążmy do tego, by Polska była rzeczywiście bezpieczna, by nasza niepodległość była zawarowana – zawarowana wobec tego wszystkiego, co dzieje się na Wschodzie, ale była zawarowana także wobec tych niebezpieczeństw, które mają swoje źródła gdzie indziej – apelował Kaczyński.

Jak mówił, chodzi o „narastanie w Europie hegemonizmu, odrzucanie idei wielkich założycieli UE, o to wszystko, co sprowadza słabsze kraje, do których niestety ciągle należymy, w niemałej mierze z własnej winy, do roli petentów, do roli klientów”.

Polska nie może być klientem, Polska musi być krajem, który uprawia politykę podmiotową, bo tylko wtedy może walczyć o swoje interesy i tylko wtedy może dążyć do tego, żeby być silna – zaznaczył szef PiS.

Jarosław Kaczyński, wraz z innymi politykami PiS, złożył też we wtorek kwiaty pod pomnikami: Romana Dmowskiego, Ignacego J. Paderewskiego, Stefana Grota – Roweckiego, Wincentego Witosa oraz ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

PAP

drukuj