fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

K. Szymański: W poniedziałek Polska zadeklaruje gotowość udziału we współpracy obronnej UE

W poniedziałek Polska notyfikuje, wraz z innymi państwami założycielskimi, gotowość udziału w unijnej współpracy obronnej w ramach PESCO – poinformował w piątek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Jak dodał, Polska podkreśli jednocześnie „kluczowy charakter współpracy z NATO”.

Uroczyste podpisanie deklaracji w poniedziałek podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony będzie ostatnim formalnym krokiem przed tym, jak w grudniu na szczycie unijnym PESCO (Permanent Structured Cooperation) zostanie formalnie uruchomione.

„Polska notyfikuje w poniedziałek, razem z innymi państwami założycielskimi, gotowość podjęcia współpracy w ramach PESCO, podkreślając wagę zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego na Wschodzie i kluczowy charakter współpracy z NATO” – zapowiedział Konrad Szymański.

Wiceminister stwierdził jednocześnie, że wprowadzenie przez premier Beatę Szydło ambitnych zapisów dotyczących współpracy z NATO i zrównoważonego rozwoju przemysłu zbrojeniowego do czerwcowych i październikowych konkluzji Rady Europejskiej, ukształtowało „polityczny grunt pod właściwe ukształtowanie PESCO”.

„Gra o równowagę strategiczną w UE się nie kończy. Polska będzie aktywnie podnosiła swoje oczekiwania w tej sprawie” – zapewnił.

Ten kolejny krąg integracji, określany nawet „wojskowym Schengen”, ma prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w UE – finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych i wzmocnienia przemysłu obronnego UE.

Polska długo wahała się czy przystąpić do PESCO. Polscy ministrowie wskazywali na wątpliwości dotyczące ewentualnego dublowania wysiłków NATO i UE.

PAP/RIRM

drukuj