fot. PAP/Adam Warżawa

K. Płażyński: Infrastruktura krytyczna, do której zaliczają się m.in. systemy wodociągowo-kanalizacyjne, nie może być prywatyzowana lub oddawana pod kontrolę podmiotom zewnętrznym

Infrastruktura krytyczna, do której zaliczają się m.in. systemy wodociągowo-kanalizacyjne, nie może być prywatyzowana lub oddawana pod kontrolę podmiotom zewnętrznym – wskazuje Kacper Płażyński.

Szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska podczas konferencji prasowej poruszył kwestię działalności gdańskiej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz Saur Neptun Gdańsk – spółki, która wydzierżawiła na okres 30 lat infrastrukturę wodociągową

Według radnych PiS, w tej sprawie istnieje podejrzenie niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Kacper Płażyński odniósł się też do ubiegłorocznej awarii przepompowni w Gdańsku. Do rzeki Motławy dostała się wtedy ogromna ilość ścieków. Radny PiS podkreślił, że do tej pory prace dotyczące naprawy tej sytuacji nie poszły do przodu.

– Cały czas mamy do czynienia z istniejącą w tamtym czasie sytuacją techniczną, kiedy zarówno te pompy zapasowe, jak i te pompy podstawowe były ulokowane w tym samym miejscu. Tak naprawdę czekamy na tę tykającą bombę. Nas, radnych Prawa i Sprawiedliwości, zaskakuje, że tyle trwa przebudowa krytycznej infrastruktury w mieście Gdańsku. Kolejna sprawa związana jest z nieszczęsną Warszawą. To jest kwestia tego, kto powinien mieć konkretny nadzór nad tym, kto zarządza, remontuje infrastrukturę krytyczną w Gdańsku i w każdym innym samorządzie. Dla nas jest oczywiste, że ktoś powinien ponosić za to polityczną i merytoryczną odpowiedzialność – mówił Kacper Płażyński.

Radny Kacper Płażyński liczy na to, że w najbliższym czasie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosi, czy zamierza przedłużać umowę z Saur Neptun Gdańsk.

Według radnych PiS, obecna sytuacja pozwala na przerzucanie odpowiedzialności za ewentualne awarie pomiędzy spółką miejską a SNG.

RIRM

drukuj