fot. twitter/Wiadomości Rolnicze Polska

Jutro decyzja Rady Ministrów o wsparciu dla rolników dotkniętych suszą

Rada Ministrów zdecyduje jutro o wsparciu dla rolników dotkniętych suszą. Jeszcze dziś mamy poznać informacje o skali pomocy. Kończy się szacowanie strat.  W tym roku niedobór wody szczególnie dotknął uprawy m.in. zbóż jarych i ozimych. To oznacza, że tegoroczne zbiory będę dużo mniejsze od poprzednich.

Resort rolnictwa szacuje, że niedobór wody dotknął około 2 mln hektarów upraw. W ub. tyg. zakończyło się szacowanie strat. Zajmowały się tym specjalnie powołane w tym celu komisje. Na podstawie tych analiz Rada Ministrów określi wielkość środków, które zrekompensują rolnikom poniesione szkody. Rozporządzenie w tej sprawie rząd ma przyjąć na jutrzejszym posiedzeniu.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie wsparcia dla gospodarzy w formie m.in. umorzenia składki do KRUS czy podatku rolnego. Istnieje też możliwość uzyskania niskoprocentowego kredytu na wznowienie produkcji.

Lipcowe opady deszczu nieco zmniejszyły obszar suszy w Polsce. Obecnie niedobór wody najbardziej dotyka rośliny strączkowe i plantacje owoców. Klęska suszy szczególnie doskwiera mieszkańcom Wielkopolski i Kujaw.

RIRM

drukuj