fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Kwieciński: Relacje Polski i USA to nie tylko wzorcowa współpraca polityczna, ale też konkretne projekty biznesowe

Relacje Polski i USA to nie tylko wzorcowa współpraca polityczna, ale też konkretne projekty biznesowe – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Resort podpisał w poniedziałek list intencyjny dot. współpracy z amerykańskim koncernem General Electric.     

Współpraca ministerstwa z koncernem będzie dotyczyć inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii. Podpisany w poniedziałek list otwiera pole do wspólnego działania przy realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Polska ma się stać centrum morskiej energetyki wiatrowej. Wszystko ma się opierać o sieć 5 tys. certyfikowanych polskich firm w łańcuchu dostaw General Electric.

„Nasz rząd kładzie duży nacisk zarówno na transformację systemu energetycznego. jak i na bezpieczeństwo dostaw energii. Te dwa cele możemy osiągnąć we współpracy z wiodącymi dostawcami technologii” – oświadczył minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego udział wzięła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Jak wskazała, USA jako lojalny partner chce wspierać proces dywersyfikacji dostaw energii do Polski.

Dywersyfikacja energetyczna jest fundamentalna dla ekonomii i bezpieczeństwa politycznego, a także niezależności narodu. General Electric to bardzo sprawny koncern z rozbudowaną infrastrukturą w Polsce. Koncern przybył do Polski w 1992 r. mając jedynie jednego pracownika. Od tamtego czasu GE zainwestowało w Polsce 670 mln dolarów w poszerzanie siatki pracowników. Teraz jest ich ponad 5 tysięcy. Koncern ma niemal 10 oddziałów w Polsce. Rocznie na rozwój sieci w Polsce GE przeznacza 100 mln dolarów – powiedziała ambasador Georgette Mosbacher.

Postanowienia dokumentu rozszerzają współpracę strategiczną, do której obie strony zobowiązały się w liście podpisanym w styczniu 2017 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj