PAP/Marcin Gadomski

J. K. Ardanowski: Cieszymy się dobrymi zbiorami zbóż w tym roku

 

Cieszymy się dobrymi zbiorami zbóż w tym roku – powiedział dziś w Waplewie Wielkim (Pomorskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas II Ogólnopolskiego Dnia Promocji Elewarr – Dożynki 2020.

 

„Jesteśmy na spotkaniu zorganizowanym przez bardzo ważną polską spółkę państwową Elewarr. Ona została bardzo mocno ograbiona w czasach rządów PO-PSL i wcześniej, ale w dalszym ciągu spółka ta jest narzędziem państwa w stabilizowaniu rynku zboża” – powiedział dziennikarzom szef resortu rolnictwa.

Podkreślił, że Polska jest „krajem dobrego rolnictwa i nadwyżek żywności”.

„Cieszymy się dobrymi zbiorami zbóż w tym roku. Cieszymy się szczególnie, bo jeszcze w kwietniu byliśmy przekonani, przerażeni, że susza zniszczy polskie rolnictwo. Deszcze przyszły w ostatnim możliwym momencie i uratowały zbiory. Nie zabraknie w Polsce żywności, zarówno zboża, rzepaku, jak również roślin, które jeszcze pozostają na polu. Warzywa, owoce, ziemniaki, kukurydza, buraki cukrowe mają się dobrze. Nie będzie w Polsce głodu. I możemy również myśleć o eksporcie, o tym, jak podzielić się tą żywnością z potrzebującymi na świecie” – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezes spółki Elewarr Daniel Alain Korona podkreślił, że firma „skupując tylko polskie zboże i rzepak udowadnia swoją narodową misję”.

„Misję, jaką jest zapewnienie rolnikom zbytu dla oferowanych przez nich płodów rolnych po przyzwoitej cenie. Zadanie to nie straciło na aktualności, a z roku na rok jest one coraz ważniejsze. Rolnicy wiedzą, że Elewarr jest marką polskiego zboża” – dodał.

Dożynki Elewarru rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Waplewie Wielkim (powiat sztumski), koncelebrowaną przez biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Wojciecha Skibickiego. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli na miejscowe boisko piłkarskie, gdzie zorganizowano imprezę dożynkową.

PAP

drukuj