pixabay.com

Izrael: śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie ostrzegli izraelskie władze przed wyginięciem gatunku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych raf koralowych – informuje dziennik „Haaretz”. Agresywny patogen uśmierca zwierzęta w ciągu 48 godzin.

Jeżowce odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi w środowisku morskim, żywiąc się glonami, które w przeciwnym razie blokowałyby światło słoneczne niezbędne do przetrwania raf koralowych – wyjaśnia „Haaretz”.

„Koralowce nie mają szans konkurować z glonami. Dlatego potrzebujemy jeżowców” – powiedział Omri Bronstein z Muzeum Historii Naturalnej i Szkoły Zoologii Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Według zespołu z tej uczelni cała populacja jeżowców została zniszczona w ciągu kilku miesięcy.

Ich ustalenia, opublikowane w dwóch renomowanych czasopismach, wskazują na masową śmiertelność tego gatunku także w innych krajach regionu, w tym w Jordanii, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Omri Bronstein powiedział, że kilka miesięcy temu pojawiły się również doniesienia z Grecji i Turcji o wymieraniu jeżowców.

Jako przyczynę naukowcy wymienili chorobotwórczy pasożyt orzęsków.

„W ciągu zaledwie dwóch dni zdrowy czarny jeżowiec o długich kolcach – staje się szkieletem z rozległą utratą tkanki” – opisał Omri Bronstein.

„W tej chwili nie można nic zrobić, aby to powstrzymać” – zaznaczył.

Dodał jednak, że istnieją „bardzo wąskie ramy czasowe”, aby utworzyć odizolowaną populację lub stado wylęgowe jeżowców, pozostających w innym miejscu, które można by później ponownie zasiedlić.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl