fot. Kamil Marek

Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie zyska nową siedzibę i nowoczesny sprzęt

Blisko 150 mln złotych będzie kosztowała budowa i wyposażenie nowego budynku Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie. Dzięki inwestycji powstanie sto nowych miejsc pracy.

 

Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie to jedna z najważniejszych instytucji wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

– Absolutnie kluczowej instytucji, związanej z opiniami biegłych, z kryminalistyką, ze wszystkimi ekspertyzami sądowymi. Instytucji, bez której sprawne procesy nie miałyby miejsca, bez której prokuratura bardzo często byłaby ślepa – podkreślał Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Stąd decyzja o rozbudowie Instytutu. Wstępna wizja nowego obiektu zakłada, że będzie liczył pięć kondygnacji. Powierzchnia budynku wyniesie ok. 10 tys. metrów kwadratowych, czyli dwa razy więcej niż obecna siedziba.

– Instytut prof. Sehna to już ponad 90 lat i zaangażowanie w wyjaśnianie w pierwszej kolejności zbrodni niemieckich – wskazał Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Instytut zajmuje się również wyjaśnianiem zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W nowym obiekcie znajdą się przede wszystkim laboratoria biologiczne, chemiczne, toksykologiczne, ale i m.in. pokoje do badań psychologicznych.

– Zakładamy wzrost kadry o co najmniej sto osób, ale w praktyce oznacza to zatrudnienie około 150 nowych osób – oznajmił dr hab. Dariusz Zuba, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie,

Instytut Ekspertyz Sądowych rozpocznie prace w nowym budynku najprawdopodobniej w 2025 roku. Koszt budowy to prawie 100 milionów złotych. Na nowoczesne wyposażenie zostanie przeznaczonych 50 milionów złotych. Środki będą pochodzić z Ministerstwa Sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj