fot. PAP/EPA

Indie: najobfitsze opady monsunowe od ćwierć wieku

W Indiach w tym roku spadło więcej o 10 proc. deszczu niż zwykle w porze monsunowej, a ulewy trwają dłużej, niż się spodziewano. To najobfitsze opady od ćwierć wieku – podały w poniedziałek indyjskie służby meteorologiczne.

Nadobfite monsunowe opady w czerwcu-wrześniu pomogą rolnikom zwiększyć obszary pod zasiew pszenicy, rzepaku i ciecierzycy. Dłuższe opady pozwolą również uzupełnić zbiorniki wodne, a także poprawić zasoby wód gruntownych i złagodzić niedobory wody w kraju zamieszkanym przez 1,3 mld ludzi.

Silne opady szkodzą jednak uprawom bawełny, soi i roślin strączkowych.

W powodziach spowodowanych ulewami w ciągu ostatnich trzech dni zginęło 113 osób w stanach Uttar Pradeś i Bihar. Od piątku w tym pierwszym, gęsto zaludnionym stanie zginęły 93 osoby. W Biharze liczba ofiar wyniosła 20.

Ucierpiała mocno stolica Biharu, Patna, gdzie na wielu ulicach woda sięgała ludziom po pas i w niektórych częściach miasta władze wysłały łodzie do ratowania mieszkańców.

Opady w Biharze mają stracić jednak na intensywności i podobnie mają też w ciągu tygodnia słabnąć w Uttar Pradeś – podało biuro meteorologiczne.

PAP

drukuj