I Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie

W Wąwolnicy na Lubelszczyźnie odbyło się w niedzielę I Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”. W uroczystościach wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy wsi.

Głównym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana u stóp wzgórza Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Eucharystii przewodniczył ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

– Dziękujemy za chleb. Dziękujemy za ponowiony cud rozmnożenia chleba. Ziarno wsiane w ziemię wyrosło i wydało plon, jakże więc nie dziękować Bogu, dawcy i sprawcy życia za to, że co roku odnawia się ten cud ziarna. Ziarna, które umiera i przynosi plon obfity – powiedział ks. abp Stanisław Budzik.

Premier Mateusz Morawiecki dziękował gospodarzom za ich ciężką pracę. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że rolnicy dbają nie tylko o zasoby naszej Ojczyzny, ale i jej tradycję oraz kulturę.

– Dzisiaj spotykamy się nieprzypadkowo w stulecie odzyskania niepodległości. Nie byłoby tej niepodległości, bez trudu polskiej wsi, bez polskich rolników, którzy przechowali te największe wartości polskiej kultury, polski język, polskie tradycje – to wasza wielka zasługa. Wielka zasługa naszych przodków, to co stało się te sto lat temu, ten cud niepodległości, który jak żagiew niesiemy w przyszłość. Rozwijamy ją ku pożytkowi całego narodu polskiego – zaznaczył premier RP.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek w imieniu mieszkańców regionu podziękował Prezesowi Rady Ministrów za wybranie Wąwolnicy na miejsce świętowania.

– Panie premierze, w imieniu mieszkańców województwa lubelskiego – całej Lubelszczyzny – bardzo dziękuję za wskazanie właśnie Wąwolnicy na miejsce tego święta. Wąwolnica, ziemia lubelska, to zagłębie rolnictwa, sadownictwa, ogrodnictwa, ale to także zagłębie polskiego folkloru i polskiej kultury ludowej. Tutaj w Kazimierzu odbywają się doroczne wielkie festiwale tej kultury ludowej – akcentował Przemysław Czarnek. 

Podczas I Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” wręczono wyróżnienia rolnikom i przedstawicielom kół gospodyń wiejskich. Wydarzeniu towarzyszył piknik rodzinny oraz występy zespołów ludowych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl