Holandia – wylądował ostatni transport ze szczątkami ofiar katastrofy Boeinga 777

Na lotnisku wojskowym pod Eindhoven, na południu Holandii, wylądował dziś ostatni transport ze szczątkami ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777. W lipcu 2014 roku maszyna została najprawdopodobniej zestrzelona nad wschodnią Ukrainą.

Samolot holenderskiej armii przetransportował z Ukrainy siedem trumien ze szczątkami. Przedstawiciele rządu Holandii i bliscy ofiar podczas krótkiej ceremonii na lotnisku oddali hołd zabitym.

Był to dziesiąty transport ze szczątkami ofiar katastrofy; łącznie samolotami przywieziono z Charkowa 250 trumien. Tym samym zakończyła się operacja zabezpieczania szczątków zabitych.

Zachód i Ukraina uważają, że Boeing 777 linii lotniczych Malaysia Airlines został zestrzelony na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Śledczy przyznają, że jest to na razie najbardziej prawdopodobna wersja wydarzeń, choć pod uwagę brana jest też inna, forsowana przez Rosję, według której samolot został zestrzelony przez myśliwiec należący do ukraińskich sił powietrznych.

W katastrofie, do której doszło 17 lipca ubiegłego roku podczas lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur, zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii, 43 Malezyjczyków i 38 Australijczyków.

PAP/RIRM

drukuj