fot. PAP/EPA

Hiszpańska policja: Lider Islamskiej Komisji Hiszpanii sponsorował Al-Kaidę

Stojący na czele Islamskiej Komisji Hiszpanii (CIE) od jej założenia w 1992 r. Riaj Tatary w sposób zakamuflowany sponsorował dżihadyzm – wynika z dochodzenia policji, na które powołuje się madrycki dziennik „El Mundo”. Według policji lider hiszpańskich muzułmanów wspierał Al-Kaidę.

Z policyjnych dokumentów, do których dotarł „El Mundo”, wynika, że zmarły w 2020 r. wskutek COVID-19 Riaj Tatary był nie tylko głównym organizatorem działalności CIE, ale z jego inicjatywy organizowano zbiórki pieniędzy na dzieci w Syrii. Środki jednak, jak ustaliła policja, trafiały nie do ofiar wojny domowej, ale do bojowników Al-Kaidy.

Gazeta wskazuje, że prowadzone śledztwo służy m.in. wykazaniu, w jak dużym stopniu władze komisji odpowiedzialnej za kontakty muzułmanów żyjących w Hiszpanii z władzami tego kraju wspierały finansowo dżihadystów.

Policja przypuszcza, że działalność na rzecz radykalnego islamu Riaja Tatarego mogła polegać również na mobilizowaniu i werbunku dżihadystów, gdyż lider CIE prowadził liczne zajęcia dotyczące Koranu na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Śledczy wskazują, że po śmierci Riaja Tatarego członkowie władz komisji nie zaprzestali wspierania radykalnego islamu.

Pod koniec marca 2021 r. sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie skarbnika CIE, Mohameda Sleika. Zarzuca mu się m.in. sponsorowanie terroryzmu i defraudację środków publicznych.

Mohamed Sleik został zatrzymany z innym pracownikiem CIE oraz szefem tej organizacji, Mohamedem Ajmanem Adlibim, następcą Riaja Tatarego, podczas marcowych obław przeprowadzonych przez policję w Madrycie i na Teneryfie. Po kilkugodzinnym śledztwie przywódca komisji islamskiej wyszedł na wolność, ale ma zakaz opuszczania hiszpańskiej stolicy.

PAP

drukuj