fot. pixabay.com

Hiszpania: Przyjęto „dekret o nowej normalności”, przewiduje m.in. nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych

Niższa izba parlamentu Hiszpanii zatwierdziła w czwartek rządowy „dekret o nowej normalności”. Zobowiązuje on mieszkańców kraju m.in. do noszenia maseczek w miejscach publicznych, nawet jeśli zachowany jest 1,5-metrowy dystans. Przepisy nakazują też regionom gromadzenie danych osób szczepiących się przeciw COVID-19 oraz osób odmawiających poddaniu się szczepieniom.

Zgodnie z nowymi przepisami rząd Hiszpanii został zobowiązany również do zapewnienia szpitalom oraz przychodniom lekarskim należytego wyposażenia, leków i sprzętu ochronnego, a także do uzupełnienia wolnych etatów w szpitalach i innych placówkach publicznej służby zdrowia.

Producenci leków niezbędnych do walki z COVID-19 zostali zobowiązani do regularnego informowania służb medycznych Hiszpanii o liczbie wyprodukowanych w ostatnich dniach produktów oraz aktualnym stanie swoich zasobów w magazynach.

Podczas debaty w parlamencie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że dekret o nowej normalności zobowiązuje też władze wspólnot autonomicznych do zbierania w swoich elektronicznych rejestrach historii chorób obywateli. Obejmie ona również informacje o ewentualnym przebyciu COVID-19 i poddaniu się szczepieniom przeciwko tej chorobie. W uzasadnionych przypadkach dane te mogą zostać udostępnione innym organom administracji publicznej.

Carolina Darias sprecyzowała, że w przyszłości nowe prawo będzie podstawą do walki z możliwymi innymi epidemiami.

Tymczasem jak wskazał w czwartkowym komunikacie resort zdrowia, podczas ostatniej doby liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców zwiększyła się ze 127,9 do 128,2.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że pomiędzy środą a czwartkiem liczba zakażeń wzrosła w Hiszpanii o 6,2 tys. do ponad 3,21 mln, a zgonów o 117 do 72,9 tys.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl