Hiszpania: 12 mln osób w sytuacji wykluczenia społecznego

Blisko 12 mln osób w Hiszpanii znajduje się w sytuacji wykluczenia społecznego. W Madrycie zakończył się kongres poświęcony wykluczeniu i rozwojowi społecznemu Hiszpanii w 2014 r.

Został zorganizowany przez Gundację Foessa przy współpracy Caritas. W jego ramach przedstawiono VII Sprawozdanie Foessa na temat wykluczenia i rozwoju społecznego opracowane przez 90 ekspertów z 30 uniwersytetów. Wynika z niego, że blisko 12 mln osób w Hiszpanii znajduje się w sytuacji wykluczenia.

VII Sprawozdanie Foessa, które zostało przedstawione w siedzibie hiszpańskiej Caritas, ukazuje rzeczywistość trudną do przyjęcia, ale którą potwierdza codzienna obserwacja. Blisko 12 mln osób, czyli 25% społeczeństwa, żyje w sytuacji wykluczenia, z czego ponad 5 mln znajduje się w sytuacji bardzo ciężkiej, wiele osób od dłuższego czasu, jeszcze zanim rozpoczął się kryzys.

Spośród 12 mln osób wykluczonych 77% nie ma dostępu do pracy, 61% do mieszkania, a 46% do systemu zdrowotnego. Jedna trzecia młodzieży żyje w rodzinach “wykluczonych”, podkreślił Sebastián Mora, sekretarz Caritas. Zwrócił uwagę, że sprawozdanie nie jest “neutralne”, ponieważ na ponad 700 stronach kwestionuje m. in. Model społeczny kraju, rynek pracy, stan dobrobytu, procesy wykluczenia społecznego oraz model społeczeństwa, który wyłoni się po kryzysie.

Tym zagadnieniom poświęcony jest kongres Fundacji Foessa i Caritas, w którym udział bierze blisko 300 osób z kraju i z zagranicy. Eksperci nie tylko poddali krytyce obecny model społeczny, ale także opracowali szereg konkretnych propozycji, które mogą zmienić panującą tendencję. Szczególną troskę budzi przyszłość młodzieży.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl