fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 proc. w ujęciu rocznym

Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,6 proc.  

Największy wpływ na wzrost wskaźnika w ujęciu miesięcznym miały wyższe ceny transportu o 3,3 proc., rekreacji i kultury o 2,2 proc., oraz łączności o 1,7 proc. Spadły z kolei ceny żywności o 0,1 proc. oraz odzieży i obuwia o 0,2 proc.

Ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak, odnosząc się do wskaźnika inflacji w ujęciu rocznym, ocenił, że udało się zachować równowagę.

To nie wzrosło ponad to, co było w pewnym sensie antycypowane przed pandemią, bo przed pandemią były nawet takie głosy, takie prognozy, że to może wzrosnąć nawet do poziomu 4 proc. A zatem tutaj, w tym zakresie nie ma żadnego zagrożenia i to jest uzasadnione dlatego, że mielibyśmy taki problem, czyli wyższa inflacja by się pojawiła w sytuacji, gdybyśmy nie obronili gospodarki podczas pandemii. Chodzi tutaj o znakomity wskaźnik bezrobocia. To znaczy on jest na poziomie 6 proc., czyli można powiedzieć, że bezrobocie nie wzrosło wiele, czyli jest na poziomie stabilnym – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak.

Ekspert zwrócił w tym kontekście uwagę na funkcjonowanie tarcz antykryzysowych. Prof. Zbigniew Krysiak ocenił też, że w dłuższym terminie inflacja będzie na bezpiecznym i stabilnym poziomie.

RIRM

drukuj