Grecja: Parlament uchwalił budżet na 2015 rok 

Parlament grecki uchwalił w nocy z niedzieli na poniedziałek budżet na rok 2015, który zakłada m.in. zmniejszenie deficytu i wzrost gospodarczy na poziomie 2,9 proc. Eksperci oceniają jednak, że Grecję czekają trudne negocjacje z kredytodawcami. 

Ustawę budżetową uchwalono po pięciodniowej debacie, stosunkiem głosów 155:134 przy 1 głosie wstrzymującym się. Jeden deputowany niezależny, poprzednio reprezentujący Demokratyczną Lewicę, przyłączył się do rządzącej koalicji popierając rządowy projekt budżetu.

Uchwalony budżet zakłada, że gospodarka grecka wzrośnie w 2015 r. o 2,9 proc. a nadwyżka podstawowa, która nie uwzględnia spłaty odsetek od bardzo wysokiego zadłużenia, wyniesie 3,3 mld euro, czyli 3 proc. PKB. Wierzyciele Grecji oceniają jednak, że będzie ona dużo niższa.

Deficyt budżetowy ma zmniejszyć się do 338 mln euro (0,2 proc. PKB) z 1,3 proc. w tym roku.

Jestem przekonany, że wkrótce osiągniemy porozumienie z „trojką” (Unia Europejska, Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy) – powiedział w parlamencie, po głosowaniu, minister finansów Gikas Harduwelis.

Wtórował mu premier Antonis Samaras mówiąc: „Po wielu dziesięcioleciach nasz kraj ma zrównoważony budżet. To historyczny moment”. Dodał, że „różnice dzielące nas od szacunków „trojki” znacznie zmniejszyły się”.

Eksperci oceniają jednak, że Samarasa czekają jednak bardzo trudne negocjacje z „trojką” kredytodawców. Stawką tych rozmów będzie przekonanie ich, że budżet oparty jest na zdrowych założeniach a ich osiągnięcie nie będzie wymagało nowych posunięć oszczędnościowych. Od wyniku tych rozmów będzie zależało udzielenie Grecji ostatniej transzy pomocy finansowej (1,8 mld euro) w ramach drugiego planu ratunkowego dla tego kraju uzgodnionego w 2012 r.

Wypłatę kolejnych transz pomocy „trojka” uzależniła od realizacji, pod jej nadzorem, programu uzdrowienia gospodarki greckiej po kryzysie zadłużeniowym z 2010 r.

Po zaprezentowaniu projektu budżetu w listopadzie, „trojka” zażądała dodatkowych cięć w wydatkach na sumę 3,5 mld euro, lub wprowadzenia nowych podatków. Samara ocenił te żądania jako „nierozsądne”.

Thomas Wieser, przewodniczący Euro Working Group, która przygotowuje posiedzenia ministrów finansów krajów UE (Eurogrupy) przyznał niedawno w wywiadzie prasowym, że między Grecją i jej kredytodawcami „istnieją rozbieżności dotyczące budżetu, zakresu finansowania, likwidacji zaległości podatkowych, podatku VAT i niestety wielu innych zagadnień”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl