Grecja: Cipras nie wyklucza współpracy z socjalistami

Ponad dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Grecji były premier Aleksis Cipras nie wykluczył całkowicie współpracy swojej partii z Ogólnogreckim Ruchem Socjalistycznym (Pasok), jeśli jego lewicowa partia Syriza nie zdobędzie większości absolutnej.

Dotychczas były premier odrzucał wszelką współpracę z partiami „dawnego reżimu”, głównie z konserwatywną Nową Demokracją (ND) i Pasokiem. Jednak w czwartek wieczorem w wywiadzie dla telewizji Kontra wypowiadał się w nieco innym tonie i nie wykluczył współpracy, jeśli nowa szefowa Pasoku, Fofi Gennimata, zdystansuje się od prawicy.

„Fofi Gennimata przyjęła stanowisko prawicy, a nie europejskiej socjaldemokracji. Jeśli to się nie zmieni, a byłbym zadowolony gdyby się zmieniło, nie będzie perspektywy współpracy” – powiedział Cipras.

Z sondaży przedwyborczych wynika, że w wyborach 20 września Syriza ma niewielkie szanse na zdobycie większości bezwzględnej.

Ugrupowanie idzie ramię w ramię z ND i ma przewagę zaledwie 0,5 pkt proc. nad swym największym rywalem. Na ND zamierza głosować 25 proc. ankietowanych – wynika z badania, którego rezultaty podał w czwartek kanał telewizyjny Mega. Sondaż przeprowadził instytut badania opinii publicznej GPO.

W środę po raz pierwszy Syriza spadła w sondażu przedwyborczym poniżej ND. W sondażu przeprowadzonym również przez GPO partia byłego premiera uzyskała 25 proc. głosów, a Nowa Demokracja 25,3 proc.

Dotychczas Cipras opowiadał się tylko za współpracą z Niezależnymi Grekami (ANEL), z którymi przez osiem miesięcy współtworzył rząd. Jak zauważają analitycy, Cipras będzie musiał jednak pójść na kompromis, gdyż ANEL ma niewielkie szanse na przekroczenie 3-procentowego progu wyborczego.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek wieczorem w ateńskiej dzielnicy Egaleo Cipras ponownie zaapelował do Greków, by podczas głosowania dali mu „jasny mandat” i „większość absolutną”.

Gennimata, córka dawnego członka Pasoku, została niedawno wybrana na przewodniczącą ugrupowania. Partia była w ostatnich latach ostro krytykowana za przyjęcie dwóch planów oszczędnościowych na warunkach zagranicznych wierzycieli.

Sondaże dają Pasokowi zaledwie 5 proc. poparcia, ale Gennimata liczy, że ogłoszony na początku tygodnia sojusz z Demokratyczną Lewicą (DIMAR) umocni pozycję jej partii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl