fot. Monika Bilska

Gorzów Wielkopolski: W Dniu Flagi 600 flag dla mieszkańców

Z okazji Dnia Flagi w środę przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. wszyscy chętni mogli otrzymać flagę narodową. Pierwsze flagi wręczał gorzowianom wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Łącznie rozdano 600 symboli narodowych.

Jak poinformował Lubuski Urząd Wojewódzki, celem akcji było promowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wydarzenie odbyło się między godz. 9.30 a 13.00.

„Cieszę się, że nasz narodowy symbol, biało-czerwona jest coraz bardziej z dumą prezentowana przez Polaków. To jest ważne, abyśmy mieli poczucie, że o nasze symbole narodowe trzeba dbać. Dumnie okazujmy swoje przywiązanie do barw biało-czerwonych” – powiedział Władysław Dajczak.

Dzień Flagi ustanowiono w 2004 r. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

PAP/RIRM

drukuj