PAP/EPA

Głównymi tematami rozmów szczytu NATO w Brukseli były wyzwania Sojuszu, agresja Rosji czy rosnąca potęga Chin

W Brukseli odbył się dziś szczyt NATO. Głównym tematem rozmów były najbliższe wyzwania Sojuszu. Polskę podczas szczytu reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Szczyt rozpoczął się od przywitania i wspólnego zdjęcia liderów 30 państw członkowskich.

Szczyt NATO był krokiem w stronę przygotowania Sojuszu na wyzwania w najbliższych latach. To m.in. agresja Rosji czy rosnąca potęga Chin. [czytaj więcej]

– Mamy nowe wyzwania i mamy Rosję, która nie działa w sposób zgodny z naszymi nadziejami, a także Chiny – wskazał Joe Biden, prezydent USA.

Jednak amerykańska polityka, która z jednej strony, atakuje Władimira Putina, a z drugiej, daje zielone światło na zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, który może osłabić Europę Wschodnią, jest niezrozumiała.

– Być może efektem tego będzie rosnąca presja rosyjska na, chociażby kraje bałtyckie czy Ukrainę. Natomiast, jeżeli Stany Zjednoczone traktują swoje zobowiązania wobec NATO rzetelnie, to nie mogą zapominać o flance wschodniej – powiedział dr Łukasz Stach, politolog.

Jednak problemy z Rosją to nie wszystko. Terroryzm, cyberataki, czy wpływ zmian klimatu na bezpieczeństwo to kolejne współczesne zmartwienia.

– To wszystko ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Żaden kontynent i żaden kraj nie jest w stanie poradzić sobie z tym w pojedynkę. Dlatego musimy odpowiedzieć razem jako Sojusz – jako NATO – zaznaczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Sekretarz Generalny NATO wraz z grupą ekspertów zebrał zestaw propozycji, który ma być odpowiedzią na wyzwania – agenda NATO 2030. Polskę podczas szczytu reprezentował prezydent Andrzej Duda. Polskę, która jest bardzo ważna dla Sojuszu pod względem strategicznym.

– Tylko poprzez nas może być realizowana oś Berlin-Moskwa i tylko dzięki nam mocarstwa anglosaskie starały się w przeszłości, chociaż nieskutecznie, zapobiec takiej właśnie osi – podkreślił prof. Tadeusz Marczak, politolog.

Prezydent RP Andrzej Duda również w polityce Rosji upatruje jedno z największych wyzwań na najbliższy czas. [więcej] 

– Niestety cały czas jest absolutnie aktualne zagrożenie ze strony Rosji w postaci jej różnego rodzaju agresywnych zachowań, w postaci jej agresji na Ukrainie. To jest jedno dzisiaj z absolutnie największych wyzwań, jakie w ogóle istnieją w przestrzeni geopolitycznej, w szczególności tej – dotyczącej naszej części Europy – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podczas szczytu spotkał się z prezydentem USA, Joe Bidenem. Tematem rozmowy była m.in. współpraca polsko-amerykańska w zabezpieczaniu wschodniej flanki.

Andrzejowi Dudzie podczas szczytu towarzyszył minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, który również brał udział w rozmowach z głowami innych państw, m.in. z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.

Prezydent rozmawiał również z premierem Wielkiej Brytanii, premierem Macedonii Płn. a także premier Danii i premier Norwegii.

TV Trwam News

drukuj