Gdynia: świetlica dla osób starszych

W Gdyni działa świetlica opiekuńcza dla samotnych osób starszych. W kameralnych warunkach, pod dobrą opieką, seniorzy mogą aktywnie spędzać czas.

Ulica Chylońska 217 w Gdyni – to tutaj działa wyjątkowa świetlica dla seniora. Wyjątkowa, bo prowadzona z myślą o stworzeniu domowej atmosfery.

– Świetlica przeznaczona jest dla osób starszych niepełnosprawnych, mówię o takiej niepełnosprawności jak Alzheimer, demencja, otępienie, schizofrenia, zaburzenia psychiczne. Są to osoby, które nie mają możliwości przebywania samodzielnie w domu bez opieki i przebywają pod opieką tutaj w świetlicy – powiedział Małgorzata Chojnowska, wiceprezes Fundacji Adaptacja.

Codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00 odbywają się grupowe zajęcia aktywizujące, rozwijające zainteresowania i podtrzymujące sprawność. Personel służy pomocą w zakresie spożywania posiłków, pomiarze ciśnienia, aplikowaniu leków oraz czynnościach samoobsługowych, ale nie tylko.

Pracują u nas wykwalifikowani profesjonaliści, młodzi ludzie, mający 26-27 lat; są przygotowani do pracy z osobami starszymi, mają ukończone studia pedagogiczne, opiekuńcze. Mamy również osobę, która studiuje jeszcze rehabilitacje, jest masażystą, co pomaga w utrzymaniu czynności pielęgnacyjnych oraz usprawniających osoby, które są w naszej świetlicy – powiedział Małgorzata Chojnowska, wiceprezes Fundacji Adaptacja.

Do świetlicy trafiają wyłącznie osoby starsze i samotne. Skierowanie następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez ośrodki pomocy społecznej.

– Jest to takie miejsce, gdzie mogą się spotkać osoby, które nie są zaopiekowane, bo ta opieka sprowadzała się wyłącznie do opieki domowej, gdzie opiekunka przychodziła i przynosiła zakupy, zrobiła pranie. A tutaj zamieniamy tę usługę opiekuńczą na usługę, gdzie mogą spotkać się w atmosferze domowej, gdzie mogą odbywać rehabilitacje i zajęcia artystyczne – powiedział Kordian Kulaszewicz, prezes Fundacji Adaptacja.

Pensjonariusze nie wyobrażają sobie teraz życia poza świetlicą.

– Sama w domu byłam, nigdzie nie chodziłam, bo nie mogę na nogi chodzić, a jak tutaj przyjdę to jestem tak jak w rodzinie, jak w domu, między koleżankami, kolegami. Tutaj jest bardzo miła atmosfera, także się bardzo dobrze czuję – powiedziała Teresa Dziedzic, podopieczna świetlicy.

  Teraz mamy tu wspaniale, tyle miejsca, swobodnie się czujemy. Zaczyna się tu dopiero wszystko – bo to wszystko nowe. Nie wiem jak dalej będzie, ale uważam że będzie dobrze. Kierownictwo mamy bardzo dobre, pomagają, załatwiają różne sprawy – powiedziała Maria Rogowska.

– Nie tylko miła atmosfera, oprócz tego jest tutaj bardzo mile spędzamy czas na dyskusjach, rozmowach na zajęciach – powiedział Andrzej Domicz.

Organizatorem świetlicy jest gmina Gdynia. Odpłatność za korzystanie z usług w świetlicy ustalana jest indywidualnie, ale nie przekracza 15 złotych dziennie.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl