PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: spór o tablice z 21 postulatami sierpniowymi

Miejscem historycznych tablic z postulatami sierpniowymi jest sala BHP Stoczni Gdańskiej – to stanowisko NSZZ „Solidarność”. Władze Gdańska nie chcą się zgodzić, aby tablice, które obecnie znajdują się w Europejskim Centrum Solidarności trafiły do Sali BHP.

Historyczne tablice na których zapisano 21 sierpniowych postulatów znajdują się obecnie w Europejskim Centrum Solidarności. Narodowe Muzeum Morskie, które dysponuje tablicami chce je odzyskać, aby umieścić na wystawie w historycznej stali BHP Stoczni Gdańskiej.

Nie zgadza się na to dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

– Kierując się dla mnie nadrzędnym dobrem ECS nie mogę przyjąć propozycji porozumienia o rozwiązaniu umowy depozytu – powiedział dyrektor ECS Basil Kerski.

Europejskie Centrum Solidarności przekonuje, że Narodowe Muzeum Morskie nie jest właścicielem tablic, ale ich autorzy, m.in. Maciej Grzywaczewski.

– Jesteśmy zdecydowani na podejmowanie wszelkich kroków prawnych, żeby bronić swojej własności – podkreślił Maciej Grzywaczewski.

Na zwrot tablic z postulatami sierpniowymi nie zgadza się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Mam stawać w obronie tego dziedzictwa. To, to zrobię i zrobię to wszystkimi środkami prawnymi – zapowiedziała.

Oświadczenie w sprawie wydała „Solidarność”.

– Historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest miejscem, gdzie powinny spocząć oryginalne tablice z sierpniowymi postulatami. W tej sali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał z komunistyczną władzą porozumienie w sierpniu 1980 r. To spuścizna Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Europejskie Centrum Solidarności oraz wszystkie zainteresowane strony muszą ten fakt uszanować – poinformował Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Solidarność podkreśla, że to Sala BHP, a nie ECS, jest pomnikiem historii, i ma nadzieję, że niebawem miejsce to zostanie wpisane wraz ze Stocznią Gdańską na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

TV Trwam News

drukuj