Gdańsk: ruszyła kampania społeczna „Seniorze bądź ostrożny”

„Seniorze bądź ostrożny, masz wpływ na swoje bezpieczeństwo” – pod takim hasłem w Gdańsku zainaugurowano kampanię społeczną, mającą uchronić osoby starsze przez oszustami. Akcja jest efektem współpracy władz miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, policji oraz Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

 „Na wnuczka”, „na policjanta” czy „na oficera CBŚ” – to tylko niektóre z metod stosowanych przez oszustów. Ofiarą naciągaczy podszywających się pod pracowników wodociągów padła pani Dominika.

– Obcych wpuściłam do domu. No i zaczęło się. Chcieli niby sprawdzać wodę. Kazano mi odkręcić wodę na całego w łazience i w kuchni. Tak to się zaczęło – tłumaczyła pani Dominika.

Oszuści zabrali pani Dominice około 2 tys. złotych. Naciągacze sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody okradania osób starszych. Do zniwelowania liczby przestępstw ma się przyczynić zainaugurowana w Gdańsku akcja pod hasłem: „Seniorze, bądź ostrożny, masz wpływ na swoje bezpieczeństwo”.

– Bardzo się cieszę, że mamy przyjemność otwierać tę akcję, która nie jest jednorazowym incydentem, ale stałym przedsięwzięciem po to, by wszystkim nam, a szczególnie państwu, będącym w jesieni życia, żyło się bezpieczniej i lepiej – podkreśliła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Małgorzata Niemkiewicz.

W projekt aktywnie włączyły się władze miasta Gdańska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdańska Spółdzielnia Socjalna, policja oraz Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

– Kiedy pojawiają się zagrożenia, wszystkie ręce na pokład. Wszyscy angażują się po to, aby wzrastało bezpieczeństwo, dlatego i Caritas Archidiecezji Gdańskiej, ale również w kościołach chcemy, aby te informacje były przekazywane i ta świadomość rosła – wskazywał dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Janusz Steć.

Aby oszukać osoby starsze naciągacze coraz częściej podszywają się pod policjantów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego.

 – Trzeba, jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy 112 albo 997. Można też udać się do najbliższego komisariatu, poinformować policję, ale przede wszystkim nikomu nie przekazywać pieniędzy i nie wpuszczać obcych osób do swojego mieszkania – zaznaczyła podkom. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Aby uchronić osoby starsze przed oszustami, policjanci przeszkolą ponad dwustu pracowników socjalnych, na co dzień pracujących z seniorami. Ulotki przestrzegające przed naciągaczami będą rozdawane m.in. w środkach komunikacji miejskiej czy domach dziennej pomocy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl