Gajrowskie: odkryto mogiłę polskich bohaterów

W jamie grobowej, w miejscowości Gajrowskie, odkryto we wtorek trzy ludzkie szkielety oraz wojskowy guzik z orłem w koronie. To żołnierze oddziału kpt. Romualda Raisa – informuje „Nasz Dziennik”.

Mogiłę członkom Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” prowadzącym prace ekshumacyjne, wskazali miejscowi mieszkańcy. Jest to miejsce pochówku żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, poległych w czasie bitwy 16 lutego 1946 roku z przeważającymi siłami NKWD, MO i UB.

Odnajdywanie i upamiętnianie polskich bohaterów ma głęboki sens historyczny – wskazuje prof. Mieczysław Ryba, historyk.

– Pamiętajmy, że są to bohaterowie; że mieli zostać nie tylko zabici, ale i zapomniani. Zatem, jeśli te działania są prowadzone – i to z sukcesem – jakaś sprawiedliwość po tych wielu latach się dokonuje. Nie jest to może jeszcze taka sprawiedliwość, że ich zabójcy są w jakiś sposób skazani, osądzeni, ale przynajmniej w tym sensie, że tamci nie są zapomniani. Historia w dłuższym jej trwaniu na pewno pokaże ich rację, a nie rację tych, którzy stanęli po stronie totalitarnego systemu – komentuje Profesor. 

Szacuje się, że w mogiłach może spoczywać od sześciu do 24 żołnierzy niepodległościowego podziemia. Na miejscu koło Gajrowskich pracują eksperci, którzy zabezpieczają materiał DNA.

RIRM/Nasz Dziennik

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl