fot. PAP/EPA

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt ustawy ułatwiający zbiórkę darowizn na odbudowę katedry Notre Dame  

Zgromadzenie Narodowe we Francji przyjęło projekt ustawy dotyczącej katedry Notre Dame. Nowe przepisy mają ułatwić zbiórkę darowizn i umożliwić odbudowę zabytku w ciągu 5 lat.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący katedry Notre Dame jest już zatwierdzony. Według przepisów, we Francji dla indywidualnych darczyńców zostanie wprowadzona ulga podatkowa w wysokości 75 proc. od darowizn, ale nie większych niż 1000 euro rocznie. Rząd powoła także specjalny organ, który będzie czuwał nad zbiórką darowizn.

– Musimy pokazać, że zasługujemy na hojność ludzi dla Notre Dame w Paryżu. Trzeba stworzyć odpowiednie struktury, aby zbierać datki, towarzyszyć darczyńcom, zachęcać ich i zagwarantować Francuzom i zagranicznym ofiarodawcom, że ich darowizny rzeczywiście trafią do Notre Dame – wskazał francuski minister kultury Franck Riester.

Został stworzony także specjalny portal internetowy, na który można wpłacać darowizny na odbudowę katedry w Paryżu. Wszystko po to, by renowacja była możliwa w ciągu najbliższych 5 lat. Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prace powinny zakończyć się przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, ponieważ Francja będzie ich gospodarzem. Z takim planem odbudowy nie zgadza się nie tylko opozycja, ale także architekci i inżynierowie.

– Narzucanie z góry harmonogramu pięciu lat nie ma sensu. Co gorsza, architekci zaznaczają, że może on okazać się niebezpieczny – podkreśliła członek francuskiego parlamentu Brigitte Kuster.    

Główny architekt podkreśla, że samo sprawdzenie stabilności konstrukcji katedry będzie możliwe dopiero za 9 miesięcy. W tej perspektywie termin 5 lat dla specjalistów wydaje się nierealny. Jednak szef państwa nie podziela tej opinii. Zaznacza, że katedra Notre Dame powinna być jeszcze piękniejsza. W praktyce miałoby oznaczać to dodanie „współczesnego stylu architektonicznego” podczas rekonstrukcji budowy. W propozycjach były m.in. przykrycie dachu szkłem czy założenie ogrodu lub basenu na dachu katedry.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl