PAP/EPA

Francja: E. Macron zapowiada, że będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim zapewnił, że będzie nadal „rozmawiał z Rosją” pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie – relacjonuje telewizja BFMTV.

„Wszystkie nasze kraje muszą utrzymać stanowisko, które szanuje suwerenność i integralność terytorialną (…) bez względu na przyjaźnie i sojusze, które możemy pielęgnować” – powiedział Emmanuel Macron podczas przyjęcia z okazji Księżycowego Nowego Roku.

„Niektórzy ludzie w przeszłości mogli mi zarzucić, że rozmawiam z Rosją, ale nadal będę rozmawiał z Rosją” – dodał francuski prezydent.

Emmanuel Macron jest jednym z nielicznych zachodnich przywódców, którzy utrzymywali kontakt z Władimirem Putinem po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku. Francuski przywódca był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie tego kontaktu mimo zbrodni, jakich Rosja dopuszcza się na Ukrainie.

„Kto broniłby istnienia wolnego i stabilnego porządku międzynarodowego, gdybyśmy zamknęli oczy na imperialistyczną wojnę? Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten porządek i musimy go chronić, po prostu jasno określając nasze zasady” – zaznaczył Emmanuel Macron, nawiązując według BFMTV w szczególności do Chin.

Francuski prezydent przemawiał przed gronem osób związanych z Azją Wschodnią na polu gospodarczym, artystycznym i akademickim.

Wcześniej już podczas listopadowego szczytu G20 w Indonezji E. Macron wezwał prezydenta Chin, Xi Jinpinga, do „zjednoczenia sił” przeciwko wojnie na Ukrainie, podkreślając, że stabilność świata leży także w interesie Chin.

W obliczu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę Moskwa stara się zacieśniać więzy z Pekinem. Oba kraje przedstawiają się jako geopolityczna przeciwwaga dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl