fot. stanislawkogut.pl

Festyn charytatywny w Gorlicach

W niedzielę w Gorlicach odbył się niezwykły festyn charytatywny, zorganizowany na rzecz rehabilitacji rodzeństwa, niepełnosprawnych chłopców – Jakuba i Macieja Walągów. Na festyn przybyło mnóstwo Gorliczan. 

Najwięcej emocji dostarczyło widzom kibicowanie podczas meczu: Politycy kontra Dziennikarze. Festyn składał się z wielu wspaniałych wydarzeń, m.in. koncertów Krzysztofa Antkowiaka, zespołu Burjan, orkiestr – OSP z Dominikiwic oraz OSP z Siedlisk, występu Mażoretek z Dominikowic, występów młodzieży z gorlickiego Młodzieżowego Domu Kultury, a także pokazów choreograficznych, gimnastycznych Delfiny i Bartka, zwycięzców V edycji programu „Mam Talent”.

Jakub i Maciej Waląg są wcześniakami z ciąży bliźniaczej. Urodzili się w 29 tygodniu ciąży. W tym roku chłopcy kończą 6 lat. Po porodzie stwierdzono u nich dziecięce porażenie mózgowe oraz opóźnienie psychoruchowe i nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Ponadto u Kubusia lekarze zdiagnozowali padaczkę. Dzięki rehabilitacji, czasami udaje mu się utrzymać głowę. Podparty siedzi, a przy pomocy pionizatora stoi. Mimo kłopotów z mówieniem, dziecko jest świadome i aktywne intelektualne. Drugi z braci, Maciuś cierpi dodatkowo na astmę i dysplazję oskrzelowo-płucną.

Chłopiec intelektualnie rozwija się dobrze, dużo mówi, ma doskonałą pamięć, ale sam nie chodzi. Przy balkoniku jest w stanie przejść kilka kroków. Choć przed braćmi jeszcze bardzo długa i pracowita droga, to dzięki częstej rehabilitacji widać wyraźne postępy w rozwoju.

Pomysłodawcą festynu była poseł na Sejm RP – Barbara Bartuś. Przybyło na niego wielu gości m.in: parlamentarzyści – a wśród nich senator Stanisław Kogut, posłowie – Andrzej Duda i Wiesław Janczyk.

Biuro Prasowe Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu 14/RIRM

Galeria

drukuj