fot. pixabay.com

Europejski Tydzień Kodowania

W szkołach trwa Europejski Tydzień Kodowania. To dodatkowe zajęcia z informatyki. Udział w takich lekcjach biorą także uczniowie ze szkoły podstawowej w Jaświłach.

Komputery, telefony i każdy inny sprzęt elektroniczny to pestka dla współczesnych dzieci. Korzystają z internetu od najmłodszych lat, dlatego dużo łatwiej przyswajają wiedzę informatyczną. Warto to wykorzystać w dobrym kierunku. W Szkole Podstawowej w Jaświłach dzieci uczą się podstaw programowania.

– Mieliśmy możliwość obejrzeć już od malutkich dzieci, jak pięknie uczą się programowania – mówiła Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty.

Koła pozalekcyjne z informatyki to część społecznej inicjatywy zwanej Europejskim Tygodniem Kodowania. Takie zajęcia to możliwość nie tylko dla starszych uczniów. Już od trzeciej klasy szkoły podstawowej można uczyć się kodowania. Postępy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jaświłach obserwował wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski. Przypomniał, że ministerstwo zorganizowało konkurs dla szkół biorących udział w Tygodniu Kodowania.

– Mają oni zorganizować, przedstawić relacje z zajęć, które zorganizowali. My porównujemy relacje, które napływają do ministerstwa, wybieramy laureatów i przyznajemy nagrody – powiedział wiceszef resortu edukacji.

Organizacja zajęć spoczywa na barkach nauczycieli informatyki. W Jaświłach to pan Jacek Dojnikowski przybliża dzieciom podstawy programowania.

– Mieli za zadanie zakodować dowolnie przez siebie wybrany napis w alfabecie morse’a, grupa przeciwna miała go potem odkodować – oznajmił Jacek Dojnikowski.

Dobrze zacząć takie zajęcia w pierwszych klasach szkoły podstawowej, to pozwala uczniom odkryć pasję, a może nawet ścieżkę kariery zawodowej – zaznaczył Jacek Dojnikowski, nauczyciel informatyki. Tę podczas zajęć programowania odkrył Bartosz.

– To jest przydatne, bo rozwija wyobraźnię – podsumował Bartosz, uczeń.

TV Trwam News

drukuj