fot. pixabay.com

Estonia: Państwowe Biuro Wyborcze planuje wprowadzenie w przyszłym roku głosowania przez smartfony i tablety

Państwowe Biuro Wyborcze Estonii planuje wprowadzenie głosowania przez smartfony oraz tablety w zaplanowanych na 2024 rok wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował dziennik „Postimees”.

„Głosowanie przez urządzenia mobilne znajduje się obecnie w fazie projektowania” – poinformował Arne Koitmae, dyrektor Państwowego Biura Wyborczego Estonii.

Aplikacja niezbędna do oddania głosu na smartfonie lub tablecie mogłaby zostać udostępniona estońskim obywatelom przez sklepy Apple i Google, jednak otwartą kwestią pozostaje zakres kontroli instytucji Estonii nad tym systemem.

„Jeżeli dana osoba głosuje obecnie za pomocą komputera, może zweryfikować swój głos za pomocą smartfona, pobierając na niego aplikację weryfikacyjną. W ten sposób ma niezależny kanał do sprawdzenia swojego głosu. Głosowanie na urządzeniu służącym dotąd do weryfikacji głosu oddanego na komputerze odbiera tę możliwość” – wyjaśnił Koitmae.

Dodał, że głosowanie nie będzie się różniło od tego, które przeprowadzane jest już w Estonii na komputerach. Zaznaczył jednak, że system zostanie wprowadzony dopiero wówczas, gdy będzie zupełnie jasne, że jest bezpieczny.

„Nie ma najmniejszej wątpliwości, że w kwestii bezpieczeństwa nie idziemy na żadne kompromisy” – podkreślił.

Biuro zaplanowało na wiosnę publiczne testowanie systemu, do którego zachęca wszystkich obywateli kraju.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl