Fot. PAP/EPA/EGYPTIAN DEPARTMENT OF ANTIQUITIES

Egipt: Archeolodzy odkryli prawdopodobnie najstarszy na świecie browar o dużej produkcji

Archeolodzy odkryli w Egipcie pozostałości liczącego 5 tys. lat browaru, który mógł wytwarzać tysiące litrów piwa. Może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji – poinformowało egipskie ministerstwo ds. starożytności.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, poinformował, że egipscy i amerykańscy archeolodzy odnaleźli browar w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.

Jak dodał, browar prawdopodobnie pochodzi z czasów króla Narmera, założyciela I dynastii, panującego w latach 3150-3125 p.n.e. i uważanego za władcę, który zjednoczył Górny i Dolny Egipt.

Browar o zdolności produkcyjnej 22,4 tys. litrów był podzielony na osiem części o długości 20 metrów i szerokości 2,5 metra. W każdej z nich znajdowało się około 40 glinianych naczyń służących do podgrzewania mieszanki ziaren i wody do produkcji piwa – powiedział Mostafa Waziri.

Ministerstwo ds. starożytności podało, że jako pierwsi o istnieniu browaru wspomnieli brytyjscy archeolodzy na początku XX wieku, ale nie potrafili określić jego położenia.

Dr Matthew Adams, jeden z badaczy, którzy dokonali odkrycia, powiedział, że piwo prawdopodobnie było używane podczas rytuałów pogrzebowych pierwszych królów Egiptu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl