fot. twitter.com/PolitykaZdrowot

E-recepty pomysłem na usprawnienie polskiej opieki medycznej

Od 2020 roku nie dostaniemy leku bez e-recepty. Korzystanie z e-recept ma przynieść sporo korzyści zarówno pacjentom jak i lekarzom.

Elektroniczne zwolnienia i e-recepty to kluczowy element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. E-zwolnienia działają już od zeszłego roku. Każdego dnia lekarze wystawiają ich ponad 150 tysięcy.

– Jeżeli korzysta się z elektronicznej dokumentacji medycznej, to nie trzeba się logować do ZUS-u. Dzieje się to bardzo sprawnie. Należy tylko wpisać NIP zakładu pracy pacjenta – wskazał Dariusz Igliński, lekarz rodzinny z Gniezna.

Od przyszłego roku obowiązkowe będą e-recepty. Oznacza to, że lekarz receptę wyśle nam na maila albo SMS-em. Będzie na niej napisane kto i kiedy ją wystawił, i jak długo jest ważna. Podana będzie też nazwa leku czy dawkowanie.

Elektroniczne recepty mają przynieść sporo korzyści.

– Jest to nadzór nad rynkiem leków w Polsce. Dopóki nie będzie konieczności wypisywania e-recept, to moim zdaniem nie opanujemy niekontrolowanego wywozu leków z Polski – podkreślił Krzysztof Ostrowski, poseł PiS i lekarz.

Pacjenci recept nie zgubią i nie zniszczą. Nie będzie też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami albo na przykład z brakiem pieczątki lekarza.

– Teraz pacjenci z e-receptą będą mogli dokonywać zakupu w różnych aptekach. Do tej pory było tak, że jeżeli pacjent szedł z jedną receptą na różne leki do jednej apteki to tylko w tej jednej aptece, którą wybrał mógł te leki kupować – podkreślił Jan Sulanowski z „Solidarności” Wielkopolskiej.

Teraz z jedną e-receptą kupować będzie można w kilku aptekach. Elektroniczne recepty w obiegu są już od tego roku. W ocenie Dariusza Iglińskiego takie rozwiązanie sprawdza się.

– Zaczęliśmy wystawiać pacjentom e-recepty i rzeczywiście przebiega to dość sprawnie. Pacjent dostaje PIN do recepty, następnie idzie ze swoim dowodem osobistym do apteki i wykupuje te leki – powiedział lekarz.

Resort zdrowia oprócz e-recept chce też wdrożyć e-skierowania. Co więcej, trwają prace nad upowszechnieniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Poszczególne elementy cyfryzacji ochrony zdrowia wprowadzane mają być jednak stopniowo.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl