Dźwiękiem syren i zatrzymaniem ruchu na ulicach stolica uczciła rocznicę godziny „W”, czyli 17.00, o której 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie

Tłumy warszawiaków oddały hołd powstańcom w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego, gromadząc się w godzinę „W” m.in. na rondzie Dmowskiego i na pl. Zamkowym w Warszawie. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przystąpiło do niej 50 tys. powstańców, którzy walczyli z Niemcami przez 63 dni.

Przed południem prezydent Andrzej Duda oddał hołd warszawiakom zamordowanym na Woli. 9 sierpnia 1944 r. Niemcy dokonali masakry co najmniej 70 osób, głównie osób starszych, niepełnosprawnych, dzieci oraz kobiet. Wszyscy zostali zamknięci w drewnianym domu, który został przez Niemców podpalony.

– To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy, jednym z symboli tamtych dni. Jednym z symboli bestialstwa, z jakim Niemcy potraktowali Warszawę, z jakim Niemcy potraktowali ludność cywilną Warszawy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki złożył przed południem kwiaty przed dzwonem upamiętniającym dowódcę powstania warszawskiego „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela. Znajduje się on w Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Dzisiejsze pokolenia zawdzięczają to, gdzie dzisiaj są, co mogą robić, jak mogą kształtować swoją rzeczywistość pokoleniom, które były przed nami. Budując fundament pod silniejszą Polskę musimy o tym pamiętać – powiedział premier.

Prezes Rady Ministrów ogłosił, że rząd przeznaczy dwa razy więcej środków na fundusz wsparcia losowego dla żyjących powstańców warszawskich, Żołnierzy Wyklętych, weteranów Armii Krajowej oraz wojskowych biorących udział w walkach o niepodległość.

– Tak, żeby jeszcze u schyłku życia tych osób, żeby możliwie najszerzej wesprzeć ich działania – dodał Mateusz Morawiecki.

Równocześnie rząd przeprowadzi dokładną kwerendę grobów powstańców warszawskich, żołnierzy AK, Żołnierzy Niezłomnych, a także bohaterów z XIX wieku. Za utrzymanie opuszczonych mogił zapłaci państwo.

– Utrzymanie grobów tych, które już nie mają swoich opiekunów, których rodzin odeszły lub są w innych częściach świata, żeby to utrzymanie grobów, które zostaną zidentyfikowane jako groby powstańcze, groby żołnierzy AK i groby naszych bohaterskich przodków, żeby miały swoją pamięć, żeby miały swoją trwałość, aby był obowiązek utrzymywania ich przez państwo – podsumował premier.

Tradycyjnie już o godzinie 17.00 cała Warszawa zatrzymała się i zawyły syreny, aby uczcić godzinę „W”, która była formalnym początkiem Powstania Warszawskiego. Hołd powstańcom warszawskim oddali Polacy w całym kraju.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj