Dziś śpimy o godzinę krócej

Dziś w nocy czeka nas zmiana czasu. Zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października.

Czas letni w całej UE rozpoczyna się w ostatnią niedzielę marca. A to oznacza, że dziś w nocy będziemy musieli przestawić zegarki z godziny 2.00 na 3.00. Przejście na czas letni, środkowoeuropejski, oznacza więc, że dzisiejszej nocy pośpimy godzinę krócej. Czas letni będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli października. Wtedy następuje przejście na czas zimowy, zwany naturalnym dla naszej strefy czasowej.

Zegarki dzisiejszej nocy możemy przestawić jednak po raz ostatni. W Sejmie czeka bowiem na rozpatrzenie poselski projekt ustawy autorstwa PSL zakładający rezygnację ze zmiany czasu na letni i zimowy. Ludowcy chcą, aby od 1 października w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Pomysł jednogłośnie przejęła sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Rząd stwierdził jednak, że za wcześnie na taki projekt. Ustawa jest bowiem niezgodna z unijnym prawem. W lutym sprawą zajmował się PE. Europosłowie przyjęli rezolucję, w której wzywają do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj