fot. PAP/EPA

Dziś odbywają się częściowe prawybory w Stanach Zjednoczonych w ramach tak zwanego „super wtorku”

Dziś „super wtorek” w Stanach Zjednoczonych, czyli prawybory prezydenckie w 14 stanach. Zagłosują między innymi Teksas i Kalifornia. Kandydaci walczyć będą o ponad jedną głosów trzecią delegatów, którzy podczas konwencji Demokratów w lipcu wskażą nominata partii w wyborach prezydenckich.

Strategia przed „super wtorkiem” polega na plasowaniu jak największej liczby reklam w mediach w tych stanach, gdzie odbywa się głosowanie. W „super wtorek” trudno więc walczyć z konkurentami bez bardzo dużych pieniędzy. Jeśli kandydat ubiegający się o nominację partii w listopadowych wyborach odniesie sukces w „super wtorek”, ma spore szanse, że tę nominację zdobędzie. Jeśli wypadnie źle, to będzie mu bardzo trudno nadrobić straty. Głosowanie może przynieść niespodziankę, ponieważ ubiegający się o mandat Demokratów były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, wybrał nietypową strategię i w dużej mierze zignorował wcześniejsze prawybory, by skoncentrować się na „super wtorku”.

– Jednocześnie posiada ogromne zasoby finansowe, które być może umożliwią mu przebicie się medialnie przez bardziej popularnych kandydatów, ma bardzo ładną kartę samorządową także jako prezydent Nowego Jorku i ma poglądy, które mogą zachęcić do głosowania na niego nie tylko wyborców demokratycznych, ale także wyborców niezdecydowanych – mówił politolog Marcin Chmielowski.

W sondażach faworytem pozostaje Bernie Sanders – 78 letni senator.

– Bernie Sanders jest takim typowym lewicowcem, socjalistą. Jego program jest bardzo mocno lewicowy – powiedział dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.

W niedzielę z ubiegania się o nominacje Partii Demokratycznej w wyborach zrezygnował Pete Buttigieg. Podobnie jak Buttigieg przedstawicielem umiarkowanego nurtu w Partii Demokratycznej jest były wiceprezydent USA Joe Biden. To właśnie wczoraj Buttigieg i senator Amy Klobuchar poprali kandydaturę Joe Bidena.

– Teksańczycy, musimy zjednoczyć naszą partię i nasz kraj i zrobić to nie tylko naszymi słowami, ale i naszymi działaniami. Do nas wszystkich należy przywrócenie naszego kraju, uzdrowienie tego kraju, a następnie zbudowanie go jeszcze lepszego. Wierzę, że możemy to zrobić razem i dlatego kończę moją kampanię i polecam Joe Bidena – oznajmiła Amy Klobuchar.

Wśród Republikanów o reelekcję ubiega się obecny prezydent Donald Trump.

– Ameryka jest w okresie prosperity, także wszystkim żyje się lepiej, sytuacja ekonomiczna wydaje się stabilna, niezagrożona, dlatego być może Amerykanie zagłosują za status quo i utrzymaniem tego trendu w górę – podsumował dr Tomasz Teluk.

Liczba stanów, które głosują w „super wtorek”, zmienia się z roku na rok, ponieważ każdy stan podejmuje osobno decyzję o tym, kiedy zorganizuje prawybory. Największy „super wtorek” odbył się w 2008 roku, kiedy to na początku lutego głosowanie odbyło się na raz w 20 stanach.

TV Trwam News

drukuj