fot. Archiwum Prywatne Joanny Mielczarek

Dzień wakacji z seniorem – wzajemne ładowanie akumulatorów

„Dzień wakacji” to czas spędzony wspólnie z moją podopieczną, którą zabieram na wycieczkę za miasto lub w inne ciekawe miejsce. Spacerujemy, idziemy na wspólny obiad. Cieszymy się dniem i obecnością. Najistotniejsze jest chyba to, że obie ładujemy akumulatory – powiedziała Joanna Mielczarek, wolontariusz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które zorganizowało już kilkanaście edycji projektu „Wakacje jednego dnia”. Każdy może się włączyć w tę inicjatywę.

„Jest to projekt, który zrodził się z naszej obecności w życiu starszych ludzi. Nierzadko brakuje im możliwości samodzielnego zorganizowania wypoczynku, który jest bardzo istotnym elementem naszego życia, bez względu na wiek. Często zdarza się, że kiedy spotykamy samotnego człowieka, to jest on osobą, która pogodziła się ze swoim losem, nawet nie marzy już o wakacjach. Chcemy to zmienić” – podkreśliła Joanna Mielczarek.

Wolontariat jest darem z wolnego czasu, natomiast potrzebne są też środki na opłacenie przejazdu, posiłki, bilety wstępu, ubezpieczenie.

„Akcję można wesprzeć, wchodząc na naszą stronę internetową. Sugerowana kwota to 100 złotych, ale tak naprawdę każda kwota jest dla nas ważna. Doświadczenie pokazuje, że poprzez metodę »ziarnko do ziarnka« jesteśmy w stanie zabierać coraz większą liczbę podopiecznych na wakacje” – zaznaczył wolontariusz.

Projekt nie mógłby być realizowany bez wsparcia darczyńców, natomiast wolontariusze są głównymi realizatorami tego projektu.

„Jako wolontariusz, organizując »Dzień wakacji« z moją podopieczną, również ładuję swoje akumulatory, dając drugiemu człowiekowi to, czego w danym momencie potrzebuje. Dla mnie jako dla osoby, która daje, jest to równie ważne, jak dla tej osoby, która bierze” – zauważyła Joanna Mielczarek.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przez cały rok prowadzi program Twoja obecność pomaga mi żyć (w skrócie. OBECNOŚĆ). Polega on na organizowaniu regularnych odwiedzin u osamotnionych osób starszych, dzięki czemu wolontariusze budują z nimi trwałe relacje.

„Towarzyszą im na co dzień, spędzają z nimi czas. Największą wagę przywiązują do wspólnego budowania relacji towarzyskiej, wręcz przyjacielskiej. Działamy w myśl naszego motta: »Kwiaty przed chlebem«, co oznacza dawanie tej wyjątkowej obecności w życiu starszego, osamotnionego człowieka. Dzięki temu wnosimy w życie naszych osób starszych radość, wiarę w drugiego człowieka, budujemy albo odbudowujemy ich poczucie godności i przynależności do społeczeństwa” – podkreślił wolontariusz.

„Kiedy wolontariusza nie było, była szarość (…). Czuję się wartościowy w społeczeństwie, jestem ważny nie tylko dla niej, jestem ważny dla innych” – zaznaczył jeden z wielu starszych podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało w Polsce w grudniu 2002 roku. Jego celem jest wspieranie samotnych, starszych osób. Projekt „Wakacje jednego dnia” jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez stowarzyszenie, które działa w dziesięciu miastach Polski, a pod jego opieką znajduje się ponad 650 osób.

Joanna Mielczarek zachęciła do zasilenia szeregów wolontariuszy Stowarzyszenia.

„Jeśli ktoś czuje się zainspirowany do takiego wolontariatu, to gorąco zapraszam do wejścia na naszą stronę internetową. Można od razu wypełnić formularz zgłoszeniowy, ale na stronie jest też zakładka z najczęściej zadawanymi pytaniami. Warto się z nimi zapoznać, aby sprawdzić swoją gotowość na udział w Programie OBECNOŚĆ” – wyjaśniła Joanna Mielczarek.

Osoby starsze chcące dołączyć do Stowarzyszenia mogą kontaktować się telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 14.00 na numer 600 615 110. Szczegółowe informacje znajdują się [tutaj].

Family News Service

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl