Dzień Świętości Życia

Dziś przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, tego dnia obchodzimy również Dzień Świętości Życia. Ma on szczególny wydźwięk w kontekście procedowanej w Sejmie ustawy „Zatrzymaj aborcję” oraz sporu toczącego się wokół niej. Projekt zakłada zakaz zabijania dzieci poczętych podejrzewanych o chorobę.

Dzień Świętości Życia obchodzony jest 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. W tym roku uroczystość została przesunięta na dziś, ponieważ w ten sam dzień wypadała Niedziela Palmowa.

– To przede wszystkim dzień modlitwy, apostolstwa i refleksji. Refleksji nad świętością życia, nad darem życia, nad wielkością tego daru. Powinien być także czasem pewnej weryfikacji czy mamy aktualne, nowoczesne argumenty za życiem, jak z tymi argumentami idziemy do naszego społeczeństwa, jak je propagujemy, bo wiemy, że atak sił wrogich życiu jest potężny – powiedział wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia dr inż. Antoni Zięba.

Działacz pro-life dodał, że w Dniu Świętości Życia trzeba przypominać zalecenie św. Jana Pawła II, który podkreślał, iż „Nie wystarczy bronić życia, trzeba bronić życia mądrze”. Tymczasem w Polsce nienarodzone dzieci wciąż nie mają pełnej ochrony prawnej.

– My obrońcy życia czujemy się już może jeszcze nie rozczarowani, ale na granicy rozczarowania, zawiedzeni. Dwa lata obóz dobrej zmiany ma pełną władze w parlamencie i jest trzeci projekt w obronie życia, konkretny trzeci projekt. Bardzo prosty, cieszący się olbrzymim poparciem społecznym, poparciem także księży biskupów i teraz co? De facto chodzimy w kółko, a każdego dnia, jak słusznie przypomina nam wszystkim pani Kaja Godek, ginie statystycznie troje niewinnych dzieci – mówił dr inż. Antoni Zięba.

30 listopada ur. do Sejmu trafił obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy Polaków. Dopiero po trzech miesiącach sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wydała pozytywną opinię w jego sprawie. Teraz jednak ustawa znów trafiła do szuflady. Na najbliższym posiedzeniu nie zajmie się nią sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. O obronę życia do posłów apelował także w czasach komunistycznych Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński.

– On powiedział bardzo mocno „miejcie litość nad swoim sumieniem”, nie tylko nad dziećmi, które giną, ale miejcie litość nad swoim sumieniem, bo za te dwa lata ileż niewinnych ludzi podejrzanych, bo to nie jest żadna pewność, o chorobę czy niepełnosprawność zginęło. I to jest już niestety jakiś wyrzut sumienia dla obozu władzy – akcentował wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Dziś, w Dzień Świętości Życia wiele osób podejmuje się duchowej adopcji dziecka poczętego, czyli modli się w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Modlitwa taka trwa dziewięć miesięcy. Do duchowej adopcji zobowiązali się także uczestnicy sobotniej pielgrzymki Obrońców Życia na Jasnej Górze.

– Trzeci raz zdecydowałam się na duchowa adopcje dziecka poczętego, ponieważ jestem zwolennikiem życia, obrony życia i staje w tej obronie. Dlatego chciałam uratować właśnie poprzez modlitwę, poprzez Pana Boga kolejne dziecko przed dokonaniem aborcji – powiedziała uczennica III kl. Liceum z Rzeszowa. Diana Mucha.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 r. Inicjatywa księży biskupów jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II. W encyklice „Evangelium Vitae” papież pisał, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

TV Trwam/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl