Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

Obchodzimy dzisiaj Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „Eucharystia objawieniem miłości”. Misje stanowią ważny element posługi Kościoła. Do posługi misyjnej wzywał nas wszystkich Jezus Chrystus w słowach „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”.

Komisja KEP do spraw Misji każdego roku przedstawia aktualne statystyki misyjne, których prezentacja ma miejsce 1 października. Z danych przedstawionych w zeszłym roku wynika, że na misjach pracuje 1883 polskich misjonarzy bez uwzględniania pomocy wolontariuszy.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, bo jest ich aż 756, z czego 236 w Brazylii, 120 w Boliwii, 116 w Argentynie, 57 w Peru oraz 39 w Paragwaju. Wśród misjonarzy na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej jest 165 księży diecezjalnych, 395 zakonników, 177 siostry zakonne i 19 osób świeckich.

Niewiele mniej misjonarzy z Polski przebywa w Afryce i na Madagaskarze, gdzie jest ich łącznie 726. Najliczniejsza grupa w liczbie 113 osób posługuje w Kamerunie. 66 misjonarzy pracuje w Zambii, 56 w Tanzanii, 47 na Madagaskarze, 37 w RPA, 39 w RCA oraz 29 w Rwandzie. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 77 kapłanów diecezjalnych, 288 zakonników, 347 sióstr zakonnych oraz 14 osób świeckich.

W Azji posługuje 323 polskich misjonarzy. Aż 115 pracuje w Kazachstanie, 29 na Filipinach, 28 w Japonii, 13 osób w Uzbekistanie oraz 15 osób w Tajwanie. W Azji przebywa 46 księży diecezjalnych, 142 zakonników, 131 sióstr zakonnych oraz 4 osoby świeckie.

Na terytorium Oceanii pracuje 62 misjonarzy. Wszyscy posługują w Papui Nowej Gwinei. 11 spośród nich to księża diecezjalni, 43 zakonnicy, 7 siostry zakonne i 1 osoba świecka.

W Ameryce Północnej zaś posługuje 16 misjonarzy. 10 z nich pracuje w Kanadzie, na Alasce 4, a na Bermudach 2. Dzielą się oni na 4 księży diecezjalnych, 11 zakonników i 1 osobę świecką.

Warto odnotować, że wśród polskich misjonarzy jest 24 biskupów misyjnych. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach posługuje 11 z nich, w Afryce i na Madagaskarze 6, w Azji 2, w Oceanii 3, a w Ameryce Północnej pozostałych 2.

Porównując ilość misjonarzy do roku 2019, nastąpił spadek o 20 osób.

Centrum Formacji Misyjnej przygotowywało przed kilkoma laty do wyjazdu po ok. 35 osób rocznie. W zeszłym roku było to 10 osób, natomiast w tym roku nastąpił wzrost i jest ich 17. Zgromadzenia typowo misyjne, które same prowadziły formację kandydatów i wysyłały misjonarzy bezpośrednio na misje, teraz nie wysyłają ich wcale, albo wysyłają tylko pojedyncze osoby.

 

 

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl