„Duch Niepodległej” – gdański przewodnik patriotyczny na 100-lecie niepodległości

„Duch Niepodległej” – to tytuł gdańskiego przewodnika patriotycznego wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dzieło to stworzyli i opublikowali alumni z Gdańskiego Seminarium Duchownego. Książka zawiera m.in. informacje o historii Polski, a także teksty modlitw i pieśni patriotycznych.

„Duch Niepodległej” powstał z inspiracji metropolity gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia.

– „Duch Niepodległej” stanowi gdański przewodnik patriotyczny mający za zadanie ukazanie historii, ale i współczesności tego wszystkiego, co wiąże się z naszą niepodległą – mówi ks. dr Krzysztof Szerszeń, prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Wnętrze przewodnika zawiera głęboką treść historyczno-patriotyczną mającą wzbogacić wiedzę czytelnika oraz pomóc w przeżyciu tegorocznej rocznicy.

– Tu są pieśni religijne, narodowe, patriotyczne. Tu wszystko jest. I nawet takie kołysanki, chwyty gitarowe i cytaty. Kopalnia – podkreśla ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Publikacja zawiera ponadto informacje o historii Polski oraz regionu gdańskiego, a także informacje o tradycjach związanych z narodowymi świętami. Została stworzona przez alumnów z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

– Klerycy stanowili ten główny element twórczy powstawania tekstów, wyboru tego wszystkiego, co jest tam zawarte i oni również przygotowywali choćby zdjęcia – zaznacza ks. dr Krzysztof Szerszeń.

Głównym pomysłodawcą treści, jaka znalazła się w przewodniku jest kleryk V roku Gdańskiego Seminarium Duchownego – Maciej Świgoń.

– Ta książka jest także swoistym informatorem, w jaki sposób dzisiaj możemy pielęgnować tę troskę o ducha niepodległej, a także, w jaki sposób Kościół katolicki włącza się i zachęca do tego, aby pielęgnować tę wielką wartość, którą mamy – podkreśla kleryk Maciej Świgoń.

Publikacja została wydana w kilkutysięcznym nakładzie. Jej twórcy zaznaczają jednak, że konieczny może się okazać jej dodruk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj