fot. PAP/Piotr Polak

Do Polski trafią niemieckie Patrioty

Wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz, przekazał dziś na antenie Polskiego Radia najnowsze informacje w sprawie rozmieszczenia w Polsce rakiet Patriot z Niemiec. Był też pytany o decyzję Amerykanów, którzy przekażą taki sprzęt Ukrainie.

Polska chciała, by na Wschód trafiły Patrioty z Niemiec. Gdy Berlin zaoferował rakiety Warszawie, rząd podkreślał, że bardziej przydadzą się one w zachodniej Ukrainie. Do porozumienia nie doszło. Niemcy odrzucili polską propozycję, a dziś muszą pogodzić się z tym, że Patrioty i tak na Wschód trafią, choć za sprawą Amerykanów. Pytany o to dziś w Polskim Radiu wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz, przekazał, że Ukraina radzi sobie z obsługą sprzętu, jaki pochodzi od zachodnich partnerów. Postawa Amerykanów wskazuje, że nie mają w tej sprawie wątpliwości, ale miał je Berlin, który na tle tego, co zrobiły Stany Zjednoczone, został bez argumentów.

– Jeszcze kilka tygodni temu mówili, że to jest absolutnie niemożliwe, bo zestawy Patriot są włączone w NATO-wski system obronny, więc nie ma możliwości przekazania go Ukrainie. Dziś Amerykanie mówią: „dajemy i nie ma problemu”. Ameryka broni Ukrainy – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Resort obrony potwierdził, że przyjmie w Polsce patrioty z Niemiec. Zostaną one zlokalizowane we wschodniej części kraju. Będzie to przy granicy z Ukrainą. Wciąż toczą się rozmowy dotyczące szczegółów.

– To jest czas intensywnych ustaleń, wybrania konkretnych miejsc dyslokacji i wpięcia w nasz system – zaakcentował wiceszef resortu obrony.

Cała sprawa ma być zamknięta po nowym roku.

– Ja myślę, że to jest początek przyszłego roku. To jest kwestia dwóch-trzech miesięcy – podsumował wiceminister.

Resort obrony nie przesądza, jakiej wielkości będzie moduł, który przyśle Bundeswehra.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl