Demontaż pomnika upamiętniającego komunistycznego zbrodniarza gen. Karola Świerczewskiego

W Jabłonkach w województwie podkarpackim ruszy dziś rozbiórka pomnika upamiętniającego komunistycznego zbrodniarza gen. Karola Świerczewskiego. Obelisk znajduje się na terenie Nadleśnictwa Baligród. Jego demontaż planowany był już od ponad pół roku.

Apele i petycje o usuniecie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat. Monument kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej – powiedział Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

– Zgodnie z prawem, zgodnie z tym, co było już wiadome od ponad roku, istnienie tego pomnika w opinii zarówno Instytutu Pamięci Narodowej, jak i wielu ludzi kłóci się z zachowaniem szacunku pamięci narodowej. Stoi też w sprzeczności z zapisami art. 156 Kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych. Te najbardziej identyfikowalne elementy obelisku zostaną przekazane do IPN, natomiast inne betonowe kawałki zostaną usunięte w niebyt – zaznaczył Edward Marszałek.

Pozwolenie na demontaż pomnika Karola Świerczewskiego wydał starosta leski. Operacja będzie kosztować 52 tys. zł. Monument powinien zniknąć z przestrzeni publicznej do połowy marca.

RIRM

drukuj