Debata o przyszłość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Czy patronem Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie nadal jest Józef Stalin? Według przedstawicieli pałacu – nie, a ostatni człon nazwy zakryto blachą i zamalowano. Jednak może się okazać, że w świetle prawa Pałac Kultury nadal nosi nazwę sowieckiego dyktatora. Dlatego wciąż aktualna jest dyskusja o roli tego budynku w samym sercu stolicy Polski.

7 marca 1953 r., to wtedy podjęto uchwałę Rady Państwa i Rady Ministrów PRL o uczczeniu pamięci Józefa Stalina. Według przedstawicieli Pałacu Kultury i Nauki w 1956 r. prezydium rządu miało podjąć uchwałę, w wyniku której z dokumentów zniknęło nazwisko patrona – Józefa Stalina.

Rzecz w tym, że uchwała nie dotyczyła zmiany patrona budynku, czy jego usunięcia, a jedynie przekazania zarządu. I choć w Internetowym Systemie Aktów Prawnych, przy uchwale o uczczeniu pamięci Stalina widnieje adnotacja: „nieobowiązujący – przyczyna nieustalona”, może ona być jedynie potwierdzeniem braku formalnego załatwienia sprawy.

Kampania wyborcza to dobry moment, by kandydaci na prezydenta Warszawy pokazali, jakie mają plany, co do Pałacu Kultury i Nauki.

– Każdy kandydata na prezydenta m.st. Warszawy, powinien wyrazić w sposób zdecydowany swoją opinię na temat dalszych losów Pałacu Kultury i Nauki. Ten największy relikt sowieckiego panowania nad Polską od 1989 r. budzi wielkie emocje – powiedział Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

W debacie o przyszłości Pałacu Kultury i Nauki pada także propozycja jego wyburzenia, tak jak to robi się w przypadku innych postsowieckich symboli i pomników.

– W dzisiejszych czasach nie jest problemem zburzenie nawet tak wielkiej budowli. Natomiast wydaje nam się, że skoro jest takie duże zainteresowanie, wielu publicystów o tym pisze, niektórzy nawet kończą swoje artykuły tą słynną dewastacją słów Kateriny: „A poza tym uważam, że Pałac Kultury i Nauki należy zburzyć” – podkreślił Jerzy Bukowski.

A propozycja zburzenia pomnika padła z ust byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Słowa te od razu skrytykował kandydat SLD na prezydenta Warszawy Andrzej Rozenek.

„Głosując na Patryka Jakiego, głosujesz na Antoniego Macierewicza! Głosujesz też za wyburzeniem Pałacu Kultury! Tego chcecie? PiS off!” – napisał na Twitterze Andrzej Rozenek.

Jednak jak wskazuje Antoni Macierewicz, zamiast Pałacu Kultury w sercu stolicy można postawić Kolumnę Chwały Wojska Polskiego.

„Budowa Kolumny Chwały Wojska Polskiego w centrum Warszawy, to moje stanowisko i mój punkt widzenie, którego nikomu nie sugerowałem i z nikim nie omawiałem. A p. Rozenek niech lepiej powie, dlaczego milczy, gdy niszczeją ostatnie ocalałe budynki na granicach warszawskiego getta” – odpowiedział Antoni Macierewicz.

Jak dotąd przyszłość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pozostaje mocno w cieniu kolejnych linii metra, rozbudowy sieci przedszkoli i żłobków czy rozbudowy infrastruktury sportowej. Może jednak zanim zaczniemy wybiegać w przyszłość, warto uporządkować przeszłość.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl