fot. PAP/Paweł Supernak

D. Tusk przed komisją ds. VAT: Luka VAT to zjawisko dotykające różne państwa w różnym natężeniu

Luka VAT to zjawisko dotykające różne państwa w różnym natężeniu – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Były premier zeznaje w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT.

Donald Tusk funkcję szefa polskiego rządu pełnił w latach 2007-2014. W tym czasie przestępczość VAT-owska lawinowo rosła. W okresie badanym przez komisję, czyli w latach 2007-2015, Skarb Państwa stracił w tej sposób ok. 250 mld zł. Wspólny rynek i strefa Schengen – to według świadka czynniki wpływające na powiększanie się luki VAT. Donald Tusk stwierdził, że nie jest w stanie wskazać momentu, w którym zjawisko to było największe.

– Sytuacja, która miała miejsce w Polsce, miała miejsce i ma miejsce także dzisiaj w wielu innych państwach UE. Zmienność natężenia tego zjawiska jest charakterystyczna ze względu na system panujący w UE i specyfikę podatku VAT. Trudno o wyłudzeniach podatku VAT w Polsce mówić jako o jakimś konkretnym zdarzeniu o wyjątkowo masywnym nasileniu. Mieliśmy, mamy i obawiam się, że będziemy mieć w przyszłości tego typu zdarzenia w naszym kraju, jak i w UE – podkreślił.

Po raz pierwszy były premier został wezwany przed komisję 29 maja. Wtedy jednak nie stawił się. Jego pełnomocnik poinformował wówczas, że termin przesłuchania koliduje z obowiązkami szefa Rady Europejskiej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj