PAP/EPA

D. Trump zaprzecza, że USA rozważają wysłanie 120 tys. żołnierzy na Bliski Wschód

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że nie jest prawdą, iż Pentagon rozważa wysłanie 120 tys. żołnierzy na Bliski Wschód, gdyby Iran zaatakował siły USA w regionie lub przyśpieszyły budowę broni nuklearnej. Informację taką podał „New York Times”.

„Uważam, że to fake news, OK? Ale czy zrobiłbym to? Absolutnie. Ale nie planowaliśmy tego. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli planować. A gdybyśmy to robili, wysłalibyśmy od cholery więcej żołnierzy” – powiedział Donald Trump dziennikarzom zebranym w Białym Domu.

„NYT” pisze we wtorkowym wydaniu, powołując się na przedstawicieli administracji, że 7 maja podczas spotkania najwyższych rangą doradców prezydenta do spraw bezpieczeństwa Patrick Shanahan, który pełni obowiązki ministra obrony, przedstawił uaktualniony plan Pentagonu, przewidujący wysłanie 120 tys. żołnierzy na Bliski Wschód.

Dziennik zastrzega, że nie wiadomo, czy prezydent brał udział w tym spotkaniu lub został poinformowany o tym jak duży kontyngent Pentagon mógłby wysłać w ramach operacji przeciw Iranowi. Przypomina też, że 120 tys. żołnierzy to niemal tylu, ilu wysłano do Iraku w 2003 roku.

W ostatnich tygodniach napięcie między Waszyngtonem a Teheranem znacznie wzrosło. Administracja Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy z 2015 roku, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

PAP/RIRM

drukuj