fot. prezydent.pl

D. Trump: Popieramy inicjatywę Trójmorza

„Popieramy wasze dążenia do większego dobrobytu i bezpieczeństwa” – powiedział Donald Trump na spotkaniu z przedstawicielami dwunastu państw członkowskich inicjatywy Trójmorza. Amerykański prezydent był gościem specjalnym szczytu liderów państw Europy na osi północ – południe.

Trójmorze to inicjatywa dwunastu państw Europy Środkowo – Wschodniej, której celem jest współpraca w zakresach infrastruktury transportowej, energetyki i cyfryzacji. Przywódcy dziewięciu z tych państw spotkali się dziś w Warszawie. Na rozmowach obecny był także szef parlamentu czeskiego i austriacki ambasador. Gościem honorowym był Donald Trump.

– Stany Zjednoczone popierają wasze wysiłki. Te projekty poprawią warunki życia niezliczonej ilości ludzi w regionie i na całym świecie. Ameryka będzie waszym najsilniejszym sojusznikiem – zapowiedział Donald Trump.

Trójmorze – jak podkreślał gospodarz szczytu, prezydent RP Andrzej Duda – nie jest skierowanie przeciw nikomu. Jest wzmacnianiem całej Unii Europejskiej.

– Będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią Unii Europejskiej – podkreślił Andrzej Duda.

Trójmorze to szansa na duże inwestycje.

– W naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych – dodał prezydent RP.

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przekonuje, że infrastruktura komunikacyjna to podstawa współpracy gospodarczej dla tego regionu.

– Mamy na myśli to, żeby zwiększała się wymiana handlowa na obszarze od Skandynawii po Bałkany. I dzisiaj ona jest bardzo mocno utrudniona poprzez brak odpowiednich możliwości komunikacyjnych, transportowych – zauważył Mateusz Morawiecki.

Jednym z rezultatów szczytu jest utworzenie Forum Biznesowego Trójmorza, którego celem jest łączenie podmiotów gospodarczych zainteresowanych współpracą ekonomiczną w regionie.

– Jest to dobry punkt wyjścia, by uruchomić projekty i przełożyć naszą inicjatywę na język praktyki – powiedział prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Jutro, na zakończenie szczytu podpisane zostaną pierwsze umowy. Dotyczyć mają inwestycji w logistykę kolejową i morską. Przyszłoroczne spotkanie państw Trójmorza odbędzie się w Bukareszcie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj