D. Trump ponownie grozi zawieszeniem działalności rządu federalnego

Prezydent USA Donald Trump ponownie zagroził w niedzielę zawieszeniem działalności rządu federalnego (tzw. shutdown), jeśli Demokraci nie poprą w głosowaniu nad budżetem jego propozycji dotyczących reformy prawa imigracyjnego oraz budowy muru na granicy.

„Będę skłonny +zawiesić+ rząd, jeśli Demokraci nie dostarczą nam głosów na Bezpieczeństwo Granicy, które odejmuje Mur!” – napisał Trump na Twitterze, odnosząc się do swojej flagowej obietnicy wyborczej, czyli budowy muru na granicy USA z Meksykiem.

Donald Trump powrócił w niedzielę do gróźb dotyczących zawieszenia rządu, choć kilka dni wcześniej, gdy rozmawiał o planach ustawodawczych na jesień z przywódcami Republikanów w Izbie Reprezentantów i Senacie, Paulem Ryanem i Mitchem McConnellem, prezydent obiecywał nie komplikować sytuacji i przestać grozić zawetowaniem ustawy przed listopadowymi wyborami do Kongresu, jeśli nie dostanie wystarczających pieniędzy na ogrodzenie USA od Meksyku.

Tymczasem 30 września kończy się rok budżetowy; ustawa, którą Trump podpisał w marcu zapewnia finansowanie rządu federalnego na poziomie 1,3 bln dol. tylko do tego terminu. Na kilka godzin przed złożeniem podpisu Trump również groził jej zawetowaniem. Z powodu braku stałej ustawy budżetowej przez wiele miesięcy rząd federalny funkcjonował dzięki kilkakrotnie przedłużanemu prowizorium budżetowemu

Izba Reprezentantów ma teraz letnią przerwę, a kongresmeni prowadzą w swych stanach kampanie wyborcze; Senat pracuje, ale 6 sierpnia zacznie tygodniowy urlop. Jak podkreśla AP, kongresmenom zostało bardzo niewiele czasu na przyjęcie ustawy o wydatkach rządu przed 30 wrześnie. Jeśli Trump zawetuje ich propozycje i w październiku nastąpi „shutdown”, prezydent narazi siebie i swą partię na wielkie ryzyko polityczne tuż przed wyborami – podkreśla AP.

Republikanie w Izbie Reprezentantów w lipcu przedstawili propozycję ustawy o wydatkach rządu, w której na mur, którego żąda Trump, przeznaczyli 5 mld dol. Demokraci są przeciwni wydawaniu takich sum na ogrodzenie na granicy, a prezydent uważa, że to za mało. W kwietniu, nie wyjaśniając, jakiej sumy się domaga, zagroził, że „nie będzie miał wyboru” i doprowadzi do zawieszenia rządu, jeśli nie otrzyma jesienią wystarczających pieniędzy na „bezpieczeństwo granicy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl