fot. PAP/EPA

D. Trump: Odejdę z Białego Domu jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo J. Bidena

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że odejdzie z Białego Domu jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Joe Bidena. Donald Trump powiedział też, że dostawy szczepionki na koronawirusa rozpoczną się już w najbliższych tygodniach.

„Jeżeli Kolegium Elektorów potwierdzi, że zwycięzcą wyborów prezydenckich jest Biden to oczywiście opuszczę Biały Dom i wy o tym wiecie” – powiedział Donald Trump w tradycyjnym przesłaniu do żołnierzy amerykańskich z okazji obchodzonego w czwartek Święta Dziękczynienia.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami prezydent USA oświadczył, że w obecnej sytuacji „trudno mu będzie przyznać się do porażki” i powtórzył wcześniejsze twierdzenia, że „wybory zostały sfałszowane”.

Kolegium Elektorów zbiera się 14 grudnia, a inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 20 stycznia.

Według wciąż nieoficjalnych wyników Biden wygrał wybory prezydenckie z 3 listopada zdobywając 306 głosów elektorskich (czyli znacznie więcej niż wymagane 270) a Donald Trump 232. Na Joe Bidena oddało też głosy ponad 6 mln osób więcej niż na Donalda Trumpa.

Prezydent zapowiedział, że pierwsze dostawy szczepionki na koronawirusa rozpoczną się prawdopodobnie w ciągu najbliższych 2 tygodni. W pierwszej kolejności szczepionkę mają otrzymać pracownicy medyczni walczący na pierwszej linii z koronawirusem i seniorzy.

5 grudnia Donald Trump – jak zapowiedział – uda się do stanu Georgia, gdzie „spotka się z dziesiątkami tysięcy swoich zwolenników”, aby prowadzić kampanię na rzecz republikańskich kandydatów do Senatu. Odbędzie się tam druga runda wyborów do izby wyższej Kongresu, która może zdecydować, czy Republikanie utrzymają nad nią kontrolę.

Zarówno Donald Trump jak i Joe Biden zrezygnowali z tradycyjnych form obchodzenia Święta Dziękczynienia z udziałem dużej liczby osób. Święto Dziękczynienia jest w USA jednym z najważniejszych świąt w roku.

PAP/TV Trwam News

drukuj