fot. PAP/EPA

D. Trump: Decyzja ws. porozumienia klimatycznego w ciągu kilku dni

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w środę na Twitterze, że w ciągu kilku dni ogłosi swoją decyzję w sprawie pozostania Stanów Zjednoczonych w światowym porozumieniu o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, zawartym w grudniu 2015 roku w Paryżu.

  

„Ogłoszę moją decyzję w sprawie porozumienia paryskiego w ciągu następnych kilku dni. UCZYNIĆ AMERYKĘ ZNOWU WIELKĄ!” – napisał Trump.

To reakcja na środowe doniesienia amerykańskich mediów, że prezydent USA podjął już decyzję o wycofaniu się z porozumienia, którego celem jest ochrona klimatu. Informacji tych nie potwierdził Biały Dom.

W czasie kampanii wyborczej w ub. roku Trump zapowiadał, że położy kres „wojnie z węglem”, i obiecywał „anulowanie” porozumienia paryskiego, które uważał za zbyt kosztowne dla USA.

Na szczycie G7 w minionym tygodniu Trump odmówił wyrażenia poparcia dla paryskiego porozumienia wbrew naciskowi szefów państw i rządów pozostałych potęg gospodarczych. Następnie poinformował na Twitterze, że swą decyzję w tej sprawie ogłosi w bieżącym tygodniu.

PAP/RIRM

drukuj