fot. flickr.com

Czechy i Niemcy zgodne, że ośrodki dla migrantów mogłyby powstać w Afryce Płn.

Ministrowie spraw wewnętrznych Czech Jan Hamaczek i Niemiec Horst Seehofer zgodzili się w piątek w Pradze, że ośrodki dla ubiegających się o azyl mogłyby powstać w Libii lub Egipcie. Formalności załatwiałyby tam osoby zatrzymane na statkach na Morzu Śródziemnym.

„Kwestię migracji trzeba rozwiązywać poza Unią Europejską lub najpóźniej na granicach UE” – powiedział Horst Seehofer na konferencji prasowej.

Zadeklarował, że sprawę poruszy na forum europejskim po ukonstytuowaniu się nowych władz UE. Zapowiedział też dwustronne rozmowy z krajami spoza Unii.

Jan Hamaczek wskazał, że liczba migrantów kierujących się do UE jest niższa od tej z okresu kryzysu migracyjnego. Pomogło w tym zamknięcie przy współpracy z Turcją tzw. bałkańskiego szlaku. Powiedział też, że Czechy chcą nadal pomagać zarówno krajom należącym do Unii, jak i tym położonym w pobliżu, jak np. Macedonia Północna lub Serbia, w rozwiązywaniu wciąż istniejących problemów z napływem uchodźców.

W 2020 r. Niemcy mają przejąć prezydencję w Unii Europejskiej, a Czesi dwa lata później. Według Hamaczka oba kraje powinny koordynować swoje podejście do priorytetu, jakim jest bezpieczeństwo. Ze swojej strony niemiecki minister zapowiedział uzgadnianie z Czechami agendy przewodnictwa. Na konferencji prasowej szefowie MSW podkreślali także współpracę w dziedzinie zwalczania przemytu i handlu narkotykami.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl