fot. PAP/Leszek Szymański

Czechy: Firma górnicza obiecuje pracownikom 3000 koron za szczepienie przeciw COVID-19

3000 koron, czyli około 530 złotych, otrzyma każdy zaszczepiony przeciw COVID-19 pracownik firmy górniczej OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie) – poinformowała rzeczniczka spółki Nad`a Chattova. Program ma poparcie związków zawodowych.

W ramach uruchomionego w piątek programu motywacyjnego pracownik OKD za okazaniem świadectwa szczepień otrzyma dodatek w wysokości 3000 koron. Program ma być kontynuowany do końca 2021 r.

„Chcemy zmotywować naszych pracowników do myślenia o swoim zdrowiu oraz bezpieczeństwie ich rodzin i współpracowników. Ubieganie się o dodatek motywacyjny jest całkowicie dobrowolne, a pracownicy mogą go wykorzystać na przykład na zasłużony odpoczynek, który jest nam wszystkim potrzebny w tych trudnych czasach” – powiedziała prezes zarządu OKD Vanda Stańkova.

Pracownicy, którzy przedstawią zaświadczenie o szczepieniu, nie będą już musieli poddawać się regularnym testom na nosicielstwo koronawirusa. Testy prowadzone są od 17 sierpnia 2020 r., a ich liczba przekroczyła już 92 tys.

„Środki przeznaczone na motywację załogi będą pochodzić z finansowania przewidzianego na testy. To nie tylko koszty samych testów i ich wykonania, ale także praca administracyjna wielu osób, które będą mogły wrócić do zwykłych obowiązków” – podkreślił dyrektor operacyjny OKD David Hajek.

W spółce OKD, która jest jedynym producentem węgla kamiennego w Czechach, po zwolnieniach pracowników i zamknięciu poszczególnych kopalń i szybów pracuje obecnie 2800 osób. Dodatkowo spółka zatrudnia około 800 osób poprzez firmy zewnętrzne.

PAP

drukuj