Autorstwa Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29287416

Czechy: 77. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Terezinie bez przedstawicieli Rosji i Białorusi

Na uroczystości 77. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Terezinie organizatorzy nie zaprosili przedstawicieli Rosji i Białorusi. Przewodniczący Senatu Czech, Milosz Vystrczil, powiedział w niedzielę, że wypowiedzi rosyjskich polityków pod adresem Ukrainy przypominają nazistowską propagandę sprzed 80 lat.

W latach 1941-1945 naziści zamknęli w getcie w Terezinie 155 000 Żydów z całej Europy. Szacuje się, że na skutek głodu i fatalnych warunków panujących w getcie zginęło 35 tys. osób. Inni trafili do niemieckich obozów zagłady.

„Jesteśmy w miejscu minionego już, mam nadzieję, zła, upokorzenia i nienawiści. W miejscu, które stało się symbolem i pamiątką wojennej historii. Jest to również miejsce, które dziś ostrzega, przypomina i stawia wyzwania” – powiedział Milosz Vystrczil.

Przewodniczący Senatu Czech podkreślił, że należy ostrzegać i przypominać o faktach w czasie, w którym znów głoszone są kłamstwa i teorie spiskowe. Wezwał do nieustannego wspierania Ukrainy, co jego zdaniem przywróci Czechom pewność siebie, możliwości i autorytet na arenie międzynarodowej.

Ze względu na trwającą agresję Rosji na Ukrainę dyrektor Muzeum Pamięci w Terezinie, Jan Roubinek, nie zaprosił na rocznicowe uroczystości przedstawicieli Rosji i Białorusi. Przyznał, że decyzję trudno było podjąć, ponieważ Terezin w 1945 r. wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. W niedzielę, w pobliżu miejsca, gdzie odbywała się uroczystość, pojawiła się niewielka grupa osób z flagą czeską i flagą byłego Związku Radzieckiego. Ceremonia nie została zakłócona.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl