Cyryl I zakończył wizytę w Polsce

Dobiegła końca pierwsza w historii wizyta Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I w Polsce. Podczas czterodniowego pobytu w naszym kraju Cyryl I odwiedził Warszawę, Białystok, Supraśl, Hajnówkę oraz Świętą Górę Grabarkę, gdzie w niedzielę odbyły się centralne uroczystości religijne.

Kluczowym punktem wizyty patriarchy była piątkowa uroczystość w warszawskim Zamku Królewskim. Wtedy Cyryl I i ks. abp Józef Michalik podpisali pierwszy w historii wspólny dokument z przesłaniem do narodów Polski i Rosji.

Jak mówi Dr Krzysztof Kawęcki, historyk i politolog, na rzeczywiste znaczenie tej wizyty będzie można spojrzeć dopiero z perspektywy czasu.

Ta wizyta ma duże znaczenie historyczne, które precyzyjnie będziemy mogli dopiero po latach. Teraz można je oceniać w trzech płaszczyznach: religijnej (kontakty między prawosławiem, a katolicyzmem), międzypaństwowej (między państwem Polskim, a  Rosyjskim) i między narodami. Orędzie ma bardziej wymiar moralny, religijny niż polityczny” – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk i politolog.

Wizyta Patriarchy Cyryla I, może się przyczynić do pojednania narodów, natomiast w pojednaniu państw przeszkodą jest chociażby postawa władz Federacji Rosyjskiej.

„Możemy mówić o bliższym pojednaniu Polaków i Rosja. Natomiast jeżeli chodzi o państwa są duże wątpliwości. Trzeba by zapytać, czy Rosja Putina nawiązuje do tradycji związku sowieckiego, czy tej mocnej tradycji  antybolszewickiej, która była w tak zwanej białej Rosji.  Tutaj są duże wątpliwości. Ostatnio w jednym z publicznych spotkań Putin miał wyrazić żal, upodobanie, że z języka publicznego zniknęło określenie – naród radziecki” ” – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk i politolog .

RIRM

drukuj